Jump to content

Abena Busia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Abena P. A. Busia(lindur në vitin 1953) është një shkrimtare nga Gana, poet, feminist, lektor dhe diplomat. Ajo është një vajzë e ish-shefit të Shtetit të Ganës Kofi Abrefa Busia dhe është motra e aktores Akosua Busia. Abena Busia është një profesore e asociuar e Letërsisë në Anglisht dhe i studimeve të grave dhe gjinive në Universitetin Rutgers.[1][2][3][4] Ajo është aktualisht ambasadori i Ganës në Brazil.

Jeta e herëshme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Abena Busia ka lindur në Accra, në familjen mbretërore Yenfri në Wenchi në Rajonin Brong-Ahafo të Ganës, tek Kofi Abrefa Busia, njëherësh shefi i Shtetit i Ganës dhe Naa Morkor Busia. Ajo kaloi fëmijërinë e saj në shtëpi, si dhe në Holandë dhe Meksikë përpara se të zhvendoste në Oxford, ku familja e saj më në fund u vendos. [5]

Shkollimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Abena Busia fitoi një diplomë Bachelor të Arteve në Gjuhën dhe Letërsinë Angleze në Kolegjin e St. Anne, Oxford St. Kolegjin e Anne, [Oxford], në vitin 1976, dhe D.Phil në Anthropologji Sociale (Marrëdhëniet raciale) në Kolegjin e Shën Antonit në vitin 1984. Ajo ka qenë një profesore e jashtëme në Kolegjin Ruskin, kolegji i marrëdhënieve të punës i lidhur në Universitetin e Oxford-it, dhe një lektore në vizitë në Programin e Studimeve Afrikane dhe Afroamerikane në Universitetin Yale. Ajo gjithashtu ka fituar një numër bursash pas doktoraturës, duke përfshirë një bursë të Andrew Mellon në departamentin anglez të Kolegjit Bryn Mawr dhe një Institut për Bujqësi Amerikane në Qendrën për Studime Afro-Amerikane në UCLA. [6]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Busia është bashkëdrejtuese e Projektit Afrika për Shkrimin e Grave dhe aktualisht është gjithashtu profesore e asociuar në Universitetin Rutgers dhe aktualisht Kryetare i Departamentit të Studimeve të Grave dhe Gjinive.

Ajo gjithashtu ka dhënë mësime në institucione të tjera të njohura si Yale dhe Universiteti i Ganës.[7] Ajo ka botuar gjerësisht për literaturën e grave me ngjyrë, ligjërimin kolonial dhe studimet post koloniale, si dhe librat dijetarë të së njëjtës bashkëbisedim përfshijnë "Feminizmat Teorizuese të Zeza: Pragmatizmin Vizionar të Grave të Zeza" (1993) dhe "Përtej Mbijetesës: Letërsia Afrikane dhe Kërkimi për Jetë të Re (1999). Përveç kësaj, ajo është autorja e dy vëllimeve të poezisë: Dëshmitë e Mërgimit (1990) dhe Gjurmët e Jetës (2008). Puna e saj është përfshirë në antologji të tilla si Bijat e Afrikës (ed. Margaret Busby, 1992). [5]

Diplomate e Ganës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në korrik 2017, Presidenti Nana Akuffo-Addo e emëroi Abena Busia si ambasador i Ganës në Brazil. Ajo ishte midis njëzet e dy ganezëve të tjerë të shquar të cilët u emëruan për të kryesuar misionin e ndryshëm diplomatik të Ganës në botë.[8]

Bibliografi e selektuar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Poezi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Testimonies of Exile — poezi, ilustruar nga Akosua Busia (Africa World Press, 1990; ISBN 978-0865431614)
 • Traces of a Life: A Collection of Elegies and Praise Poems (Ayebia Clarke Publishing, 2008; ISBN 978-0955507977)

Si editore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Theorizing Black Feminisms: The Visionary Pragmatism of Black Women, bashkë-editore me Stanlie M. James (Routledge, 1993; ISBN 978-0415073370)
 • Beyond Survival: African Literature and the Search for New Life, bashkë-editore me Kofi Anyidoho and Anne Adams (Africa World Press, 1999; ISBN 978-0865437098)
 • Women Writing Africa: West Africa and Sahel (2005)

Çmime dhe njohje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Abena është bashkë themeluesja dhe kryetarja e Fondacionit Busia International, një organizatë joqeveritare e ngritur për nder të ish kryeministrit të Ganës, Kofi Abrefa Busia.[9]


Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Abena P. A. Busia". The Feminist Press (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 6 shkurt 2016. Marrë më 2016-01-29.
 2. ^ "Busia, Abera P. A. 1953– - Black Literature Criticism: Classic and Emerging Authors since 1950 | Encyclopedia.com". www.encyclopedia.com (në anglisht). Marrë më 2016-01-29.
 3. ^ "Celebrating Professor Abena Busia: Works and Achievements | The African Women's Development Fund (AWDF)". awdf.org (në anglisht). Marrë më 2016-01-29.
 4. ^ Serwaa, Abena (2009-09-22). "Ramblings of a Procrastinator in Accra: When Samia met Abena: Two Daughters, Two Legacies and One Meeting". Ramblings of a Procrastinator in Accra (në anglisht). Marrë më 2016-01-29.
 5. ^ a b Margaret Busby, Daughters of Africa, London: Jonathan Cape, 1992, p. 868.
 6. ^ Motovidlak, Dave. "Busia, Abena". womens-studies.rutgers.edu (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 2016-01-29.
 7. ^ Curtis M (4 qershor 2012). "Abena Busia". GhanaVisions (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2 shkurt 2016. Marrë më 2016-01-29.
 8. ^ "Here's a full list of Akufo-Addo's 22 newly appointed Ambassadors". 2017-07-11. Arkivuar nga origjinali më 19 nëntor 2017. Marrë më 2017-07-15.
 9. ^ "Busia Foundation to establish school and scholarship scheme". www.ghanaweb.com (në anglisht). Marrë më 2017-02-25.