Abhina Aher

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Abhina Aher është një aktiviste transgjinore indiane e cila ka punuar për fuqizimin e komunitetit transgjinor. Ajo ka punuar me organizata si “The Humsafar Trust” (Mumbai), “Family Health International”, John Hopkins University Centre for Communication Programme si dhe organizata “Indi HIV/ AIDS Alliance”.[1] Ajo është artiste dhe themeluese e Dancing Queens- një grup balerinësh transgjinor.[2][3][4][5][6] Abhina gjithashtu ka ligjëruar dhe ka dhënë fjalime si TedX Speaker në Delhi dhe Varanasi.[7]

Aktivizmi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Abhina ka marrë pjesë në Parada të Krenarisë si dhe ka punuar me organizata kombëtare dhe ndërkombëtare për të sjellur ndryshime për komunitetin trans në Indi. Ajo ka qenë e përfshirë me iniciativa dhe organizata të ndryshme.

 • Këshilluese për çështje të transgjinorëve pranë “Global Action for Tras Equality” [8]
 • Anëtare e Komunitetit pranë “International Trans Fund (ITF) United States” [9]
 • Këshilluese për çështje të seksualitetit dhe identitetit gjinor si dhe koordinatore programi tek “Pehchan Programme” në organiaztën “India HIV/AIDS Alliance” [10]
 • Drejtuese pranë “Asia Pacific Transgender Network Bangkok” në Tailandë

Prezenca në opinionin publik[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Abhina është themeluese e një kolektivi kërcimtarësh të komunitetit trans të quajtur “Dancing Queens”. Kolektivi synon të përdori kërcimin si medium për të thyer barrierat dhe për të punuar për advokimin e të drejtave trans. Kolektivi u themelua në 2009 si dhe ka performuar në qytete të ndryshme.[11][12][13]

Çmime dhe atribute[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Abhinës i'u atribua çmimi i “Global Innovator” në fushatën për të drejtat e njeriut në prill 2017.[14] Në 2014 ajo fitoi bursën “REX awardee” në nder të punës së saj në fuqizimin e komunitetit trans në Indi.

Polemikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Abhina përballet me probleme teksa udhëton në vende të ndryshme për shkak të statusit të saj transgjinor. Ka pasur incidente të ndryshme në aeroporte ndërkombëtare zyrtarë të sigurisë (meshkuj dhe femra) kanë refuzuar ta kontrollojnë atë. Pavarësisht incidenteve të krijuara, ajo qëndron e fortë dhe përpiqet ti ndërgjegjësojë këta zyrtarë, pjesë të punës së saj advokuese që ajo bën për komunitetin trans.[15][16]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "'Discrimination no longer my favourite word… finally, we have a foot in the door'". The Indian Express (në anglisht). 2014-04-16. Marrë më 2017-05-19.
 2. ^ "Transgender activist, Abhina Aher speaks out : MagnaMags". magnamags.com. Arkivuar nga origjinali më 11 janar 2014. Marrë më 2017-05-19. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Being Accepted by my Mum, Being Transgender: Isis King and Abhina Aher, The Conversation - BBC World Service". BBC (në anglisht). Marrë më 2017-05-19.
 4. ^ "Abhina Aher". CENTRE FOR HEALTH LAW ETHICS AND TECHNOLOGY (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2 prill 2018. Marrë më 2017-05-19.
 5. ^ "A Journey Of Pain And Beauty: On Becoming Transgender In India". NPR.org (në anglisht). Marrë më 2017-05-19.
 6. ^ "Regional Steering Committee". APTN. Arkivuar nga origjinali më 12 nëntor 2017. Marrë më 2017-05-19. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "TEDxUSICT | TED.com". www.ted.com. Marrë më 2017-05-19. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Welcome Abhina!". GATE. 2016-10-06. Arkivuar nga origjinali më 14 mars 2017. Marrë më 2017-05-19. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Show Me the Money! New Funding and Leadership Opportunities for Trans Activists Worldwide". GATE. 2016-11-01. Arkivuar nga origjinali më 14 mars 2017. Marrë më 2017-05-19. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ ""Incredible India, Invest in Communities!"". HuffPost UK (në anglisht). Marrë më 2017-05-19.
 11. ^ "This Dance Troupe Highlights the Problems Faced By Transgenders in India Everyday". Cosmopolitan (në anglisht). 2015-11-18. Marrë më 2017-05-19.
 12. ^ "This Transgender Troupe Uses Dance As A Way To Highlight The Problems They Face". Huffington Post India (në anglisht). Marrë më 2017-05-19.
 13. ^ VagaBomb (2015-11-15). "Meet India's First Transgender Dance Group That Deserves All Your Respect". VagaBomb (në anglisht). Marrë më 2017-05-19.
 14. ^ Campaign, Human Rights. "Four Highlights from Day One of HRC's Global Summit | Human Rights Campaign". Human Rights Campaign. Marrë më 2017-05-19. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Kumar, Ashwani. "Transgender's 'uncomfortable' transit at Abu Dhabi airport". www.khaleejtimes.com (në anglisht). Marrë më 2017-05-19.
 16. ^ "'Are you a man or woman': Transgender humiliated at Abu Dhabi airport". deccanchronicle.com/ (në anglisht). 2016-10-04. Marrë më 2017-05-19.