Abisoye Ajayi-Akinfolarin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Aisoye Ajayi-Akinfolarin

Abisoye Ajayi-Akinfolarin (e lindur Abisoye Abosede Ajayi, 19 maj 1985) është avokate e sipërmarrësve sociale për gra dhe vajza nigeriane. Ajo është themeluese e Fondacionit Rinor "Pearls of Africa", një organizatë joqeveritare që synon edukimin e vajzave të reja në zonat e nën-shërbyera në Nigeri me aftësi në teknologji. Më 1 nëntor 2018, Ajayi-Akinfolarin u emërua një nga dhjetë heronjtë e CNN të vitit. Më vonë, po në atë muaj ajo u rendit si një prej 100 grave të BBC-së .

Jeta e hershme dhe arsimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Abisoye u lind në Akure, kryeqytetin e shtetit Ondo në Nigeri. Ajo mori pjesë në Institutin Nigerian për Shkenca Kompjuterike dhe më vonë mori pjesë në Universitetin e Lagos, ku mori një BSc në Administrim Biznesi. [1]

Karriera profesionale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajayi-Akinfolarin filloi karrierën e saj duke punuar revizion për E.D.P dhe Security Associates. Ajo ka punuar në atë kompani për shtatë vjet, duke filluar si praktikante dhe duke u promovuar në nivelin e këshilltares. Duke punuar në teknologji, Ajayi-Akinfolarin zbuloi një hapesir gjinore. Një sondazh qeveritar i kryer në Nigeri më 2013, zbuloi se më pak se 8% e pozicioneve profesionale, menaxheriale ose teknologjike mbahen nga gratë nigeriane. Duke dashur të mbyll këtë hapesire dhe të inkurajojë më shumë gra në fushën e saj, Ajayi-Akinfolarin krijoi organizatën e saj jofitimprurëse. [2]

Në vitin 2012, Ajayi-Akinfolarin themeloi Fondacionin Rinor "Pearls of Africa", një organizatë joqeveritare që ndihmon vajzat në zhvillimin e aftësive të teknologjisë përmes programeve të ndryshme duke përfshirë; GirlsCoding, Mentorët G,C, GirlsInSTEM dhe Empowered Hands. [3] Që nga viti 2012, organizata ka trajnuar mbi 400 gra të reja të kodojnë. [4]

Çmime dhe njohje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • CNN Heroes honoree, 2018
  • BBC 100 Women, 2018 [5]
  • Çmimet e ONE të vitit 2018 për Gratë e Vitit [6]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Agbo, Njideka. "Abisoye Ajayi-Akinfolarin: The Coding Hero". The Guardian (në anglisht). Marrë më 27 nëntor 2018.
  2. ^ "Disadvantaged Girls Change their Communities by Learning to Code". CNN (në anglisht). Marrë më 1 nëntor 2018.
  3. ^ "Pearls Africa". Viva Naija.com. Arkivuar nga origjinali më 15 prill 2019. Marrë më 2 janar 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Top 10 CNN Heroes of 2018 revealed". CNN (në anglisht). Marrë më 1 nëntor 2018.
  5. ^ "BBC 100 Women 2018: Who is on the list?" (në anglishte britanike). 2018-11-19. Marrë më 2019-01-24.
  6. ^ "ONE's 2018 Women of the Year Awards". ONE (në anglishte amerikane). 2018-12-19. Marrë më 2019-02-04.