Abraham Davel

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jean Daniel Abraham Davel
The statue of Major Davel in front of the Château Saint-Maire in Lausanne
Statuja e Majorit Davel përpara Château Saint-Maire (Lozanë)
U lind në(1670-10-20)20 tetor 1670
VdiqGabim: Nevojitet datë e vlefshme vdekjeje (data e parë): data, muaji, viti
Lausanne, Swiss Confederacy
KombësiaZviceran
ShkollimiUniversiteti i Lozanës
ProfesioniNoter, ushtar
Njohur përMartiri i parë për pavarësinë e Waadt

Jean Daniel Abraham Davel (20 tetor 1670 - 24 prill 1723), i njohur si Majori Davel, ishte një ushtar zviceran dhe patriot i Vadit . Ai u dënua me vdekje dhe iu pre koka sepse bëri thirrje për pavarësinë e Vadit nga autoritetet e Bernës .