Ebu Vefa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Abu Uafa)
Shko te: navigacion, kërko
Ebu-l Vefa

Ebu-l Vefa Muhamed Buzhgani (ابوالوفا محمد بوژگانی), (lexo: Abu Uafa), ishte matematikani dhe astronomi i fundit i madh i shkollës së astronomisë në Bagdadit. Shkroi veprën "Almagest", një përmbledhje, përpunim dhe përparim të punimeve të Ptolemeut.