Ebul Vefa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ebu-l Vefa

Ebu-l Vefa Muhamed Buzhgani (arabisht: ابوالوفا محمد بوژگانی, lexo: Abu Uafa), ishte matematikani dhe astronomi i fundit i madh i shkollës së astronomisë në Bagdadit. Shkroi veprën "Almagest", një përmbledhje, përpunim dhe përparim të punimeve të Ptolemeut.

E-to-the-i-pi.svg Ky artikull në lidhje me matematika është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar. Stub biografi.png Ky artikull që ka të bëjë me një biografi individi është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.