Abyzou

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Mitologji dhe në folklor Abyzou njihet si një demon, në këtë rast femër, nga Europianët dhe nga Lindja e afërme. Nga Hebrejntë Abyzou njihej si "Marrësja e Fëmijëve". Abyzou njihet më së shumti nga filmi "Abyzou (The Possesion)" ku ishte mbyllur në një kuti dhe ruhej nga rojtarë gjatë gjithë kohës sepse cilësohej "shumë e ligë për tu liruar".[1]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Abyzou nga miti dhe folklori Europian dhe i Lindjes së afërme shquhej për abortimin dhe vrasjen e shumë fëmijëve dhe të posalindurve. Këto i bënte për shkak të zilis që kishte ndaj nënave të tjera sepse ajo vet ishte jopjellore (nuk mund të lind fëmjië).[2]

Nga hebrejntë ajo njihej si Lilith, nga Egjiptianët si Alabasandria dhe në kulturën Bizantine si Gylou, por pras se prap në kultura të ndryshme thuhej se ajo kishte shumë emra, si për shembull: Abyzou, Abizou, Obizu, Obizuth, Obyzouth, Byzou etj.[2] Përshkrimi i saj i plotë mund të gjendet edhe në Testamentin e Solomonit (Testament of Solomon)[3]

Pamja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Abyzou përshkruhet si një femër me ngjyrë të lëkurës jeshile, me flokët si gjarpërinjë dhe me gjysmën e poshtme të trupit të mbuluar nga "errësira"[4].

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ http://villains.wikia.com/wiki/Abyzou_(The_Possession). Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh |title= (Ndihmë!)
  2. ^ a b http://villains.wikia.com/wiki/Abyzou_(demonology). Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh |title= (Ndihmë!)
  3. ^ "Testamenti i Solomonit (anglisht)". Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Abyzou - Pamja". Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)