Acebo, Cáceres

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Acebo, Cáceres
Komunë
Vendndodhja
Acebo, Cáceres is located in Spanjë
Acebo, Cáceres
Acebo, Cáceres

Koordinatat: 40°12′V 6°42′P / 40.200°V 6.700°P / 40.200; -6.700

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Extremadura
Provinca Cáceres
Qarku Sierra de Gata
Kryetari i Bashkisë Francisco Javier Alviz Rodríguez (PP-EU)Lista de los alcaldes de los municipios de Cáceres después de las elecciones de 2007, con su afiliación política, extraída de la página del Ministerio de Administraciones Públicas.
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 57.4 km2
Lartësia 574 m (m.n.d.)
Popullsia 679 banorë
Të dhëna të tjera
Vendasit Acebano/a
Zona Kohore UTC+1
Faqja Zyrtare www.acebo.es


Acebo, Cáceres është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Sierra de Gata, të provincës Cáceres, në Komunitetin Extremadura. Acebo, Cáceres ka 679 banorë (2011), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 57.4 km2.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Acebo ka pasur të dhënat në vijim për popullsinë dekadë pas dekade që nga viti 1900:[1][2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Instituto Nacional de Estadística (Spain) (INE). "Poblaciones de hecho desde 1900 hasta 1991. Cifras oficiales de los Censos respectivos" (në spanjisht). Marrë më 2011-06-21.
  2. ^ Instituto Nacional de Estadística (Spain) (INE). "Series de población desde 1996. Cifras oficiales de la Revisión anual del Padrón municipal a 1 de enero de cada año" (në spanjisht). Marrë më 2011-06-21.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]