Adăşeni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Adăşeni
Komunë
Vendndodhja
Adăşeni is located in Rumania
Adăşeni
Adăşeni

Koordinatat: 48°4′0″V 26°56′0″L / 48.06667°V 26.93333°L / 48.06667; 26.93333

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Stema Qarku Botoşani
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 97,56 [1] km2
Popullsia 6871 [2] banorë
Nr. fshatrave 6
Fshatrat Albeşti, Buimăceni, Costiugeni, Jijia, Măşcăteni, Tudor Vladimirescu
Koordinatat 48° 4′ 0″ Veri

26° 56′ 0″ Lindje


Adăşeni është një komunë në qarkun BotoşaniRumani. Ka një popullsi prej 6871 banorësh dhe sipërfaqe 97,56 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 6 fshatrave: Albeşti, Buimăceni, Costiugeni, Jijia, Măşcăteni, Tudor Vladimirescu.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)