Adelina Berisha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Adelina Berisha (Prishtinë, 11 shkurt 1991) është nje këngëtare shume e njohur nga Kosova.[1][2]

Biografia[redakto | përpunoni burim]

Adelina Berisha lindi ne Prishtine.[1] Ka nje motër, Dafina Berisha, e cila me profesion është aktore, dhe një vëlla, Riad Berishen. Ka vijuar mesimin ne shkollën fillore "Iliria" ne Prishtinë, dhe ne shkollën e muzikës "Prenk Jakova" ku ka mbaruar për kanto dhe për violinë.[3]

Karieren muzikore e filloj qysh si femijë me këngën "Te Kosova" [1] Atekohë, me tituj si "Lum e lum për vasha", "Imagjinata" ose "Prishtina plot titina" dhe me dy albume te edituara, ajo u be këngëtarja me e pelqyer për femijë.[1][4] Poashtu ka qene pjesëmarrëse dhe fituese e shume festivaleve per femijë, brenda dhe jashte Kosovës.[4] Me këngë si "Unë jam ajo, "Kujdes" dhe "Merre këtë shpirt" ajo ndryshoj imazhin prej nje cuperline te llastuar ne nje këngëtare shume e pelqyer per te rritur.[1] Këngët e tjera si "Party People", "OnAir" ose "Sa larg je" u bëne hite te padiskutueshme, te cilat ishin gjithmone ne vendet e para te toplistave te ndryshme dhe te cilat dhanë Adelinës shume çmime, si "Best RnB" ose "Best Female".[1][5][6]

Keshtu Adelina avancoj te jete këngëtarja e vetme e gjeneratës me te re, e cila filloj karieren qysh si femijë dhe qe ende vazhdon te këte suksese te njepasnjëshme, duke shendrruar çdo lançim ne nje hit te vertete.[7]

Diskografia[redakto | përpunoni burim]

Albumi:

 • Lum e lum per vasha

Kenget:

 • Te Kosova
 • Paca
 • Lume e Lume per vasha
 • Imagjinata
 • Dashuria
 • Lule e Bora
 • Prishtina plot Titina
 • Ikin vitet
 • Gjithmone pranvere
 • Dua te jem vetvetja
 • Barabar
 • Kujdes
 • Une jam ajo

Als Musikerin für Erwachsene:

Albumi:[redakto | përpunoni burim]

 • 2012: Whats your name?

Kenget:[redakto | përpunoni burim]

 • 2010: Dashuria fillon (ft. Stine)
 • 2010: Party People (ft. Don Arbas)
 • 2011: OnAir
 • 2011: Sa larg je
 • 2012: Ti je ai
 • 2012: Whats your name?
 • 2013: Tjera s'ka
 • 2013: Party hard
 • 2014: Per Ty (TopFest)
 • 2014: Diçka ma shume (ft. Blasta)
 • 2014: A dalim?
 • 2015: Jo Mo
 • 2015: I got it
 • 2016: Eren e saj (ft Rob Daddy)
 • 2016: Love it
 • 2016: T'kom ik
 • 2017: Na
 • 2017: Bonita
 • ^ a b c d e f https://www.teksteshqip.com/adelina-berisha
 • ^ http://lajmi.net/adelina-berisha-dhe-sukseset-e-saj-te-njepasnjeshme-video/
 • ^ https://www.youtube.com/watch?v=mm7b7aj4Sns
 • ^ a b https://www.youtube.com/watch?v=xP2mbkwP6f4
 • ^ https://www.youtube.com/watch?v=raR_lBbygW8
 • ^ https://www.youtube.com/watch?v=Nb7M4KuJzRs
 • ^ http://www.gazetaexpress.com/roze/ku-jane-sot-yjet-e-kengeve-per-femije-dhe-sa-kane-ndryshuar-foto-420856/