Adnan el-Aruri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Sheh Adnan Muhammed el-Aruri (Arabisht: الشيخ عدنان محمد العرعور‎‎) (lindi më 1 janar 1948) është klerik sirianë. Ai shfaqet rregullisht në programet televizive arabe, përfshirë kanalin Al-Safa, ku është i njohur për kritikat e jo-selefive që luftojnë me qeverinë. Ai u bë i njohur pas fillmit të Revolucionit Publik Sirianë si pamje jo-zyrtare e lëvizjes anti-qeveritare në Siri. Ai favorizon armatosjen e opozitës siriane dhe ushtrisë së huaj.[1][2]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Šejh Adnan Al-Aroor - simbol i pokretač sirijskog ustanka". Minber.ba. Marrë më 27 shtator 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Saud, Fahad (6 gusht 2011). "Saudi-based Syrian cleric urges continued protests against Assad's regime" (në anglisht). Al-Arabiya. Marrë më 27 shtator 2011.