Adolf Butenandt

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Adolf Butenandt

Adolf Friedrich Johann Butenandt (24 mars 1903 – 18 janar 1995) ishte biookimist gjermanë. Ai fitoi Çmimin Nobel për Kimi në vitin 1939 për punën e tij në hormonet seksuale. Ai ishte presidenti i Shoqatës Max Planck nga viti 1960 deri në vitin 1972.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Adolfi lindi në Lehe afër Bremahafen, ai filloi studimet e tij në Universitetin e Marbugut. Për doktorimin e tij të filozofisë, ai u bashkua në grupin e laureatit Adolf WindausitUniversitetin e Göttingenit dhe i përfundoi studimet e tij në kimi në vitin 1927. Për studimin e tij, ai e fitoi Çmimin Nobel për Kimi në vitin 1939 së bashku me Leopold Ružička. Adolfi vdiq në Mynih në vitin 1903 në moshën 91 vjeçare.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Adolfi ishte i martuar me Erika Ziegner dhe së bashku kishin shtatë fëmijë.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]