Adrian Minune

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Adrian Minune (emri i vërtetë Adrian Simionescu, i lindur më 24 shtator 1974) është një këngëtar rumun - rumune manele.

Një hit i madh për këngëtarin Manele ishte në '''Neversea Festival''' në vitin 2019, kur DJ suedez ''' Salvatore Ganacci ''' e nderoi atë duke luajtur këngën e tij të famshme "Asa sunt zilele mele".

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Adrian Minune u martua me partneren e tij të gjatë të jetës Elena në 2004 dhe ka dy vajza (Carmen dhe Adriana) dhe një djalë (Adrian Jr.) me të. Me ta jeton edhe nëna e tij, Florenta, e cila e ka rritur vetëm që në moshën dy vjeçare.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai ka bërë paraqitje edhe në filma:

  • Gadjo dilo (1997) si L'Enfant Prodige
  • Tërbimi ( Furia ) (2002) si ai vetë

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]