Jump to content

Aerodrom

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Aerodrom

Aerodrom (i njohur gjithashtu si Jurica Pađen & Aerodrom ) është një grup rok kroat nga Zagrebi .

Aerodrom u themelua në vitin 1978 nga Jurica Pađen, ish-anëtar i grupeve rock Grupa 220 dhe Parni valjak . Aerodromi e njohu suksesin e tij më të madh në fillim të viteve 1980. Midis 1979 dhe 1986 grupi prodhoi pesë albume në studio, përpara se të shpërbëhej në 1987. [1]

Midis 1987 dhe 1990, Pađen ishte anëtar i grupit Azra . Në vitin 1994, ai formoi grupin Pađen. Në vitin 2001, ai nisi një rikthim të Aerodrom, me dy nga anëtarët origjinalë të grupit. [1] Që atëherë Aerodrom ka publikuar katër albume në studio, një album live, një album përmbledhës më të mirë dhe një set me 5 albume të para të viteve 1980.

Albume në studio

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 • Kad misli mi vrludaju ( Jugoton, 1979)
 • Tango bango (Jugoton, 1981)
 • Obične ljubavne pjesme (Jugoton, 1982)
 • Dukat i pribadaçe (Jugoton, 1984)
 • Trojica u mraku (Jugoton, 1986)
 • Na travi ( Croatia Records, 2001)
 • Rock @ Roll (Croatia Records, 2007)
 • Taktika noja ( Menart, 2012)
 • Rituali i Dnevni (Croatia Records, 2019)

Albume të drejtpërdrejta

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 • Hitovi i legjendës (Croatia Records, 2009)
 • Flash Back 1979-1986 (Croatia Records, 1996)
 • The Ultimate Collection (Croatia Records, 2008)
 • Hitet më të mëdha (Croatia Records, 2020)
 • Muzika e Kroacisë
 • Skena pop dhe rock jugosllave e RSF-së
 1. ^ a b "Jurica Pađen i Aerodrom". crorec.hr (në kroatisht). Croatia Records. Marrë më 4 korrik 2017. Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "crorec" defined multiple times with different content