Aeroporti Ndërkombëtar Ufa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Aeroporti Ndërkombëtar Ufa

Aeroporti Ndërkombëtar Ufa (Anglisht: Ufa International Airport, Rusisht: Международный аэропорт Уфа, Bashkir: Өфө халыҡ-ара аэропорты) (IATA: UFA, ICAO: UWUU) është aeroporti kryesor që i shërben Ufa-s, kryeqytetit të Bashkortostanit, Rusi.

Në vitin 2013, aeroporti i shërbeu 2.218.000 udhëtarëve, duke u bërë aeroporti nëntë më i madh në Rusi dhe aeroporti më i madh në Distriktin Federal të Volgës. Ajo është gjithashtu aeroporti më i madh në nivel të Republikës së Bashkortostanit.

Kur Bashkirian Airlines funksiononte, selia e saj qendrore ka qenë në pronën e aeroportit.[1]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Linjave ajrore dhe destinacionet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bashkirian Airlines v. Federal Republic of Germany Stampa:De icon. District Court of Kostanz. Retrieved on September 11, 2011. "BASHKIRIAN AIRLINES vertreten durch d. Generaldirektoren Flughafen d. Stadt UFA, Russische Föderation, 450056 Russland-UFA"

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Aeroporti Ndërkombëtar Ufa – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale
  1. REDIRECT Stampa:En
  2. RIDREJTO Stampa:Ru