Aeroporti Ndërkombëtar Ufa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Aeroporti Ndërkombëtar Ufa

Aeroporti Ndërkombëtar Ufa (Anglisht: Ufa International Airport, Rusisht: Международный аэропорт Уфа, Bashkir: Өфө халыҡ-ара аэропорты) (IATA: UFA, ICAO: UWUU) është aeroporti kryesor që i shërben Ufa-s, kryeqytetit të Bashkortostanit, Rusi.

Në vitin 2013, aeroporti i shërbeu 2.218.000 udhëtarëve, duke u bërë aeroporti nëntë më i madh në Rusi dhe aeroporti më i madh në Distriktin Federal të Volgës. Ajo është gjithashtu aeroporti më i madh në nivel të Republikës së Bashkortostanit.

Kur Bashkirian Airlines funksiononte, selia e saj qendrore ka qenë në pronën e aeroportit.[1]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Linjave ajrore dhe destinacionet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bashkirian Airlines v. Federal Republic of Germany (gjermanisht). District Court of Kostanz. Retrieved on September 11, 2011. "BASHKIRIAN AIRLINES vertreten durch d. Generaldirektoren Flughafen d. Stadt UFA, Russische Föderation, 450056 Russland-UFA"

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Aeroporti Ndërkombëtar Ufa – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale