Jump to content

Agah Efendiu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Çapanoğlu Agah Efendi
U lind në1832
Vdiq1885
ProfesioniGazetar, shkrimtar
FamiljaFamilja Çapanoğlu

Çapanzade ose Çapanoğlu Agah Efendi (1832 – 1885) ishte një nëpunës civil, shkrimtar dhe redaktor gazete osman, i cili, së bashku me kolegun e tij İbrahim Şinasi, botoi Tercüman-ı Ahvâl ("Interpretuesi i Ngjarjeve"), gazeta e parë private nga gazetarët turq dhe prezantoi pullat postare në Perandorinë Osmane.[1]

Agah Efendi ka lindur në Yozgat dhe emri i babait të tij ishte Çapanzade Ömer Hulûsi Efendi. Ai u shkollua në kryeqytetin osman të Kostandinopojës, në Shkollën Perandorake të Mjekësisë.

Ai njihet gjithashtu si anëtar i Osmanëve të Rinj, një shoqëri sekrete reformiste që mundësoi futjen e parë të një sistemi kushtetues në Perandori, duke rezultuar në Epokën e Parë Kushtetuese jetëshkurtër.

  1. ^ "Agah Efendi" (në turqisht). Marrë më 18 gusht 2016.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]