Jump to content

Agatha Barbara

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Agatha Barbara

Agatha Barbara (11 mars – Shkurt 2002) [1] ishte politikane Maltese , që ka shërbyer si deputete dhe ministre . Ajo ishte gruaja e parë që mbajti detyrën e Presidentës së Maltës dhe mbetet gruaja deputete më me jetëgjatësi në historinë politike malteze .

Vendlindja e Agatha Barbara

Barbara lindi në Zabar, Maltë, në 1923. Babai i saj punonte si rimorkiator (një pilot i aftë i rimorkiatorëve) për Marinën Mbretërore dhe kishte pagë të ulët. Nëna e saj luftoi për të ushqyer nëntë fëmijët me pagën e burrit të saj. Agatha ishte fëmija i dytë dhe vajza e madhe. Ajo iu lut prindërve të saj që ta dërgonin në shkollë dhe ndoqi shkollën e ciklit të lartë në Valetë, por Lufta e Dytë Botërore e pengoi që të vazhdonte shkollën. Ajo duhej të punonte si roje e sulmeve ajrore dhe mbikëqyri një nga kuzhinat e ngritura nga ushtria britanike për të ushqyer popullatën. Pas luftës ajo u bë mësuese dhe u përfshi në politikë. U bë anëtare e Partisë së Punës së Maltës (MLP), ishte shumë aktive në punët e partisë, u bë anëtare e komitetit ekzekutiv të MLP, drejtoi degën e grave të partisë dhe themeloi Lëvizjen Politike të Grave në Maltë.

Nga 1947, Malta kishte një vetëqeverisje të kufizuar. Të drejtat e votimit për gratë u ngritën nga Shoqata e Grave të Maltës dhe Partia e Punës e Maltës kundër protestave me zë të lartë nga Kisha. Propozimi u miratua me një shumicë të ngushtë. Përplasjet e nxitën Barbarën për të treguar se çfarë mund të bënin gratë, kështu që kur njerëzit e inkurajuan atë, ajo doli për zgjedhje në 1947. Ajo u bë gruaja e parë dhe e vetme midis 40 deputetëve dhe ishte e vetmja grua kandidate që garoi me sukses në dhjetë zgjedhje radhazi, deri në vitin 1982, kur dha dorëheqjen për t'u bërë presidente.

Agatha Barbara u bë e njohur si mbrojtëse e reformave ekonomike dhe sociale. Ajo ishte e para grua ministre e kabineti te Maltës deri në fund të viteve 1990 . Kur MLP erdhi në pushtet për herë të parë në 1955, ajo u emërua si ministre e arsimit nga Dom Mintoff nga 1955 deri në 1958. Ajo ndërmori reforma gjithëpërfshirëse: vendosi arsimin bazë të detyruar me kohë të plotë për të gjithë fëmijët, themeloi një kolegj për trajnimin e mësuesve dhe shkolla speciale për personat me aftësi të kufizuara, bëri shkollën e mesme falas dhe siguroi klasa shkencore për vajzat dhe djemtë. Në vitin 1958 marrëdhëniet midis britanikëve dhe maltezëve u përkeqësuan. Protestat shpërthyen në rrugë dhe Mintoff dha dorëheqjen. Barbara mori pjesë në demonstrata dhe u dënua me 43 ditë "me punë të rëndë". Kur Mintoff erdhi përsëri në pushtet në 1971, Agatha Barbara u emërua përsëri ministre e arsimit. Tani arsimi bazë i detyrueshëm u shtri nga mosha 14 në 16 vjeç, u krijuan shkolla tregtare dhe teknike dhe tarifat e universitetit u shfuqizuan. Në 1974 ajo u bë ministre për punën, kulturën dhe mirëqenien. Ajo punoi për të ulur papunësinë dhe për të përmirësuar pagën e punëtorëve dhe kushtet dhe marrëdhëniet industriale. Ajo prezantoi një ligj mbi pagën e barabartë për gratë dhe burrat, pushimin e lindjes me pagesë, një javë pune 40-orëshe dhe pensionet dhe përfitimet e papunësisë. Ajo ngriti gjithashtu një numër të muzeve kombëtare. Në 1976 Agatha Barbara u bë nënkryetare e grupit parlamentar të MLP, por jo e partisë dhe nënkryeministre. Për periudha më të shkurtra ajo shërbeu si deputete për Mintoff. [2]

Barbara gjithashtu mori një rol të dukshëm në mbrojtjen e trashëgimisë malteze, duke luajtur një rol vendimtar në restaurimin e ndërtesave historike në Mdina dhe Valetë, dhe duke promovuar përdorimin e tyre si muze. [3]

Përkujtimore për Barbara

Në 1981 zgjedhjet çuan në një krizë kushtetuese sepse party Nacionaliste (PN) fitoi shumicën e votave, por mori vetëm një pakicë në parlament: 31 vende kundrejt 34 për MLP. PN bojkotoi parlamentin dhe organizoi protesta. Sidoqoftë, Mintoff mori pushtetin, por në vend që të bëhej ministre, Barbara u emërua si gruaja e parë presidente, 59 vjeç, më 15 shkurt 1982. Ajo ishte Presidentja e tretë e Republikës. Zakonisht pozicioni ishte kryesisht ceremonial, por detyra e saj tani ishte të zgjidhte krizat kushtetuese. Në fund të mandatit të saj në 1987, Barbara kryesoi prezantimin dhe pranimin e reformës Kushtetuese të vitit 1987, duke filluar nga çimentimi i pavarësisë së Maltës nga fuqitë e huaja, deri te caktimi i vendeve shtesë të Parlamentit në rast se një Palë merrte shumicën absolute të votave në një zgjedhje të përgjithshme pa arritur shumicën parlamentare. [4] Në 1987 i skadoi mandati dhe ajo u tërhoq nga politika. [5] Barbara u shfaq në një seri kartmonedhash malteze të cilat u lëshuan në vitin 1986. Ajo doli në pension në Zabar, ku lindi dhe vdiq në 2002. Një monument për nder të saj u zbulua në Zabar në 23 Prill 2006 nga Presidenti i atëhershëm i Maltës, Dr. Edward Fenech Adami .

Barbara nuk u martua kurrë. Autori Maltese-Australian Joseph Chetcuti pohoi se Barbara ishte lezbike në librin e tij të vitit 2009 mbi historinë LGBT të Maltës, bazuar në intervistat me bashkëkohësit e saj. [6]

Në 2014 "letrat romantike" të pretenduara të shkruara nga Barbara për Derek Barnes u bënë publike nga motra e Barnes. [7]

Nderime kombëtare

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
  •  Malta: Companion of Honor of the National Order of Merit (1990) by right as a former President of Malta
  1. ^ Profile of Agatha Barbara
  2. ^ Torild Skard (2014) 'Agatha Barbara'
  3. ^ "Commonwealth: Volumes 23-24" (në anglisht). Royal Commonwealth Society, 1979. 1979. fq. 26. Marrë më 16 qershor 2016.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  4. ^ "1987 Constitutional amendment". www.justiceservices.gov.mt (në anglisht). Marrë më 18 janar 2020.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  5. ^ Torild Skard (2014) 'Agatha Barbara
  6. ^ Chetcuti, Joseph Carmel (2009). Queer Mediterranean Memories: Penetrating the secret history and silence of gay and lesbian disguise in the Maltese Archipelago (në anglisht). Carlton North, VIC, Australia: Lygon Street Legal Services. ISBN 9780646512792.
  7. ^ Calleja, Claudia. "Agatha Barbara and romantic Navy letters". Times of Malta (në anglisht). Marrë më 11 mars 2016.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)