Agisi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Paeonia, fiset dhe rrethinat

Agisi (vdiq 358 para Krishtit) ishte themeluesi dhe mbreti i mbretërisë Paeoniane. Bashkëkohës i Filipit II të Maqedonisë, Agisi ishte pretendues i fronit maqedonas në një kohë jostabiliteti. [1] Pasardhësi i tij ishte Likei .

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 

  1. ^ The Cambridge Ancient History, Volume 6: The Fourth Century BC by D. M. Lewis, John Boardman, Simon Hornblower, and M. Ostwald, 1994, p. 463: "Agis, king of Paeonians"