Agjenti Smith

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Agjenti Smith është një personazh imagjinar dhe antagonisti kryesor i trilogjisë The Matrix. Ai është portretizuar nga Hugo Weaving në filma dhe është dubluar nga Christopher Corey SmithThe Matrix: Path of Neo.

Në vitin 2008, Agjenti Smith u zgjodh nga Empire Magazine si personazhi i 69-të më i madh i filmit në të gjitha kohërat.[1] Në vitin 2013, Weaving riprodhoi rolin për një reklamë General Electric.[2]

Personaliteti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që nga fillimi është e qartë se Agjenti Smith është dukshëm më i fortë, i zgjuar dhe më individual, sesa agjentët e tjerë. Ndërsa agjentët e tjerë rrallë veprojnë pa u këshilluar me njëri-tjetrin përmes kufjeve të tyre, deri në atë pikë sa që shpesh përfundojnë fjalitë e njëri-tjetrit, Smith është zakonisht ai që jep urdhra ose përdor kufjet e tij për të mbledhur informacion për qëllimet e tij. Smith gjithashtu duket se është udhëheqësi i agjentëve të tjerë në filmin e parë, pasi ai ka autoritetin të nisë sulmet e Sentinel në botën e vërtetë. Ashtu si me agjentët e tjerë, Smith përgjithësisht i afrohet problemeve përmes një këndvështrimi pragmatik, por, nëse është e nevojshme, gjithashtu do të veprojë me forcë brutale dhe zemërim të dukshëm, veçanërisht kur provokohet nga Neo.

Kufjet paraqesin një formë të mekanizmit të kontrollit nga makinat. Vlen të përmendet se kur ai po merr në pyetje Morpheus, ai dërgon agjentët e tjerë nga dhoma, pastaj heq kufjen e tij, duke e liruar veten nga lidhja me makinat para se të shprehte mendimin e tij për njerëzimin. Në fillim të filmit të dytë, kufjet e Smithit dërgohen te Neo në një zarf si një mesazh nga Smith, që përfaqëson lirinë e re të Smith-it.

Agjenti Smith ankohet te Morpheus se Matrix dhe banorët e saj kanë erë të neveritshme. Smith ka një urrejtje të hapur ndaj njerëzve dhe dobësinë e tyre ndaj mishit. Ai e krahason njerëzimin me një virus; një organizëm sëmundjesh që kopjon në mënyrë të pakontrollueshme dhe do të shkatërronte në mënyrë të pashmangshme mjedisin e tyre, nëse nuk do të ishte për inteligjencat e makinerive duke i mbajtur ato nën kontroll. Ironikisht, Smith përfundimisht bëhet një virus kompjuterik, duke u shumëzuar derisa të ketë kapërcyer tërë Matrix.

Në të njëjtën kohë, Smith zhvillon një armiqësi ndaj vetë Matrix, duke ndjerë se ai është po aq i burgosur i tij sa edhe njerëzit që ai ka për detyrë t'i kontrollojë. Ai më vonë zhvillon një dëshirë të jashtëzakonshme dhe gjithnjë e më të hapur për shkatërrimin e njerëzimit dhe makinerive.

Ai u tregua gjithashtu si një nihilist, i cili përfundimisht arrin kulmin në deklaratën e tij se qëllimi i jetës është të përfundojë, dhe të kreditojë jetën e Neo për përcaktimin e tij këtë.[3] Gjatë përballjes së tij të fundit me Neo, Smith hidhëron me zemërim shkaqe të tilla si liria, e vërteta, paqja dhe dashuria si thjesht përpjekje njerëzore për të justifikuar një ekzistencë të pakuptimtë dhe pa qëllim, dhe nuk është plotësisht në gjendje të kuptojë pse Neo vazhdon ta luftojë atë megjithë njohuritë që ai nuk mund të fitojë.[4]

Një shkrimtar në The Guardian komentoi se Smith duket se po e shijon shumë punën e tij.[5]

Portretizimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aktorit francez Jean Reno fillimisht iu ofrua roli i Agjentit Smith në The Matrix, por ai nuk pranoi pasi ishte në një pikë të karrierës së tij në të cilën ai nuk dëshironte të linte Francën, duke mos dashur të transferohej në Australi për një xhirim katër dhe një muaj e gjysmë. Hugo Weaving në fund të fundit u hedh si Smith.[6] Sipas Weaving, ai i pëlqente të luante personazhin sepse e argëtoi atë. Ai shkoi për të zhvilluar një theks neutral, por me karakter më specifik për rolin. Ai donte që Smith të tingëllonte as njerëzor, as robotik. Ai gjithashtu tha se zërat e Wachowskis ndikuan në zërin e tij në film. Kur filluan xhirimet për The Matrix, Weaving përmendi që ai ishte i ngazëllyer që ishte një pjesë e diçkaje që do ta zgjaste.[7]

Pas njoftimit se Warner Bros. po planifikonte një ribotim të serisë filmike të The Matrix, Hugo Weaving deklaroi se ai ishte i hapur për të riprodhuar rolin, por vetëm nëse Wachowskis ishin të përfshirë.[8] Në vitin 2019, The Matrix 4 u konfirmua për një lëshim të vitit 2021, por Weaving nuk do të kthehej. Fillimisht, Weaving u afrua për të luajtur përsëri rolin nga Lana Wachowski, por ai kishte planifikuar konflikte me përfshirjen e tij në adaptimin teatral të Tony Kushner The Visit, duke e çuar Wachowski të përfundojë se datat nuk do të funksionojnë dhe ta shkruajnë atë nga filmi.[9]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "The 100 Greatest Movie Characters| 84. Agent Smith | Empire". www.empireonline.com. 2006-12-05. Marrë më 2012-07-24. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Connelly, Brendon (13 prill 2013). "Agent Smith Returns – A General Electric Commercial Set In The World Of The Matrix". bleedingcool.com. Arkivuar nga origjinali më 16 prill 2013. Marrë më 13 prill 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ The Matrix Revolutions
  Agent Smith: I must thank you [Neo]. After all, it was your life that taught me the purpose of all life. The purpose of life is to end.
 4. ^ The Matrix Revolutions
  Agent Smith: Why, Mr. Anderson? Why, why? Why do you do it? Why? Why get up? Why keep fighting? Do you believe you're fighting for something, for more than your survival? Can you tell me what it is, do you even know? Is it freedom or truth, perhaps peace - could it be for love? Illusions, Mr. Anderson, vagaries of perception. Temporary constructs of a feeble human intellect trying desperately to justify an existence that is without meaning or purpose! And all of them as artificial as the Matrix itself. Although, only a human mind could invent something as insipid as love. You must be able to see it, Mr. Anderson, you must know it by now! You can't win, it's pointless to keep fighting! Why, Mr. Anderson, why?! why do you persist?! / Neo: Because I choose to.
 5. ^ https://www.theguardian.com/film/filmblog/2014/jul/09/hugo-weaving-the-matrix-agent-smith-why-id-like-to-be
 6. ^ WENN (12 maj 2006). "Reno Said No To The Matrix". Contactmusic.com (në anglisht). Marrë më 3 shkurt 2020.
 7. ^ Oreck, Josh (Director); Wachowski, Larry; Matthies, Eric (Producers) (20 nëntor 2001). "Interrogation Room". The Matrix Revisited (DVD). United States: Warner Bros. Pictures. {{cite AV media}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Buckmaster, Luke (17 prill 2017). "Hugo Weaving on revisiting The Matrix: 'They would start again with different actors'". The Guardian (në anglisht). Marrë më 21 prill 2017.
 9. ^ TOF (20 janar 2020). "Hugo Weaving explains why he wasn't in 'Avengers: Endgame' and won't be appearing in the new 'Matrix'". Time Out (në anglisht). Marrë më 3 shkurt 2020.