Agron Çalliku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Agron Çalliku shkrimtar shqiptar. Është autor i një sërë librash, kryesisht poezi të cilët në tërësi janë radiografi e shpirtit njerëzor. Ai ka përfunduar shkollën e mesme në Shijak, studimet e larta për Letërsi e Gjuhë Shqipe, ndërsa ka studiuar për arte si fakultet të dytë. Ka botuar gjithsej pesë libra, katër me poezi dhe një në prozë.


Botime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Mister : poezi - 1995
  • Më thërret një zë i larget : poezi - 1998
  • Shënime çasti - 2007
  • Me vdekjen në dorë të ecësh : poezi - 2008
  • Unë jam dhimbja : poezi - 2012

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Stub biografi.png Ky artikull që ka të bëjë me një biografi individi është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.