Jump to content

AgustaWestland

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Logoja e AgustaWestland.

AgustaWestland ishte një kompani anglo-italiane e projektimit dhe prodhimit të helikopterëve,[1] e cila ishte një degë në pronësi të plotë të Finmeccanica (tani e njohur si Leonardo).[2] Ajo u formua në korrik të vitit 2000 si një kompani shumëkombëshe anglo-italiane,[3] kur Finmeccanica dhe GKN bashkuan degët e tyre përkatëse të helikopterëve (Agusta dhe Westland Helicopters) për të formuar AgustaWestland,[4] ku secila mban një aksion prej 50%. Finmeccanica bleu aksionet e GKN në AgustaWestland në 2004.

Në vitin 2016, AgustaWestland u shkri në Leonardo S.p.A. (ish Finmeccanica), ku u bë divizioni i helikopterëve të kompanisë nën markën Leonardo Helicopters. "AgustaWestland" ekziston ende si një degë e Leonardo, por marka publike AgustaWestland nuk promovohet më.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Philly factory to begin producing new chopper". The Business Journals. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Finmeccanica meeting approves new name, 'Leonardo'". Ansa News. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Profile on Leonardocompany.com". Arkivuar nga origjinali më 10 korrik 2016. Marrë më 20 korrik 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Finmeccanica: al via riassetto AgustaWestland (MF) – MilanoFinanza.it". 8 korrik 2013. Marrë më 28 korrik 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur përfundimisht]