Ahmet Golemi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Ahmet Golemi boskier shqiptar, lindi më 5 qershor të vitit 1936, në Tiranë. Ka qenë kampion i boksit shqiptar, shkrimtar, gazetar dhe komentator sportiv. Mban 9 tituj në karrierën e tij, pesë herë kampion i vendit dhe katër herë nënkampion. Ai e nisi boksin te Shtëpia e Pionierit, ku trajneri Ali Kastrati i veshi për herë të parë dorezat e boksit. Në vitin 1951, në Elbasan Golemi u shpall kampion kombëtar për të rinjtë. U nda nga jeta më 15 maj 2021.