Jump to content

Ahmet Shtimja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Mulla Ahmet Shtimja (Shtimje, 1887 - Topillë, 11-12 korrik 1923) ka qenë prijës fetar i viseve nga vinte si dhe aktivist i partisë XhemijetiMbretërinë Serbo-Kroato-Sllovene. Mendohet se është vrarë bash për veprimtarinë në shërbimin e kësaj partie.[1][2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Rexhepi, Sadri (6 dhjetor 2019). "96 vjetori i martirizimit të Ahmet Shtimjes". Bota Sot. Marrë më 20 tetor 2020.
  2. ^ "Ahmet Shtimja, personalitet i rëndësishëm i Lëvizjes Kombëtare". Radio Kosova e Lirë. 2 shkurt 2016. Marrë më 20 tetor 2020.