Ailton Canela

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ailton Canela
Të dhënat personale
Emri i plotëAilton Cesar Junior Alves da Silva
Data e lindjes18 nëntor 1994
Vendi i lindjesMatão, São Paulo, Brazil
Data e vdekjes28 nëntor 2016
Vendi i vdekjesLa Unión, Antioquia, Kolumbi
PozicioniSulmues
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2012–2014Inter de Bebedouro1(0)
2014–2015Atlético Monte Azul23(2)
2015Botafogo (SP)9(2)
2016Chapecoense4(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Ailton Cesar Junior Alves da Silva (18 nëntor 1994 – 28 nëntor 2016), i njohur si Ailton Canela, ishte futbollistë brazilianë i cili luante për Chapecoense. Canela vdiq më 28 nëntor 2016 së bashku me disa futbollista tjerë, ku skuadra Chapecoense ishin duke shkuar në Medellín për të luajtur kundër Atlético Nacional.[1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Colombia plane crash 2016". The Guardian. 29 nëntor 2016. Marrë më 29 nëntor 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)