Jump to content

Air Force One

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
SAM 29000, një nga dy VC-25A të përdorura si Air Force One, duke iu afruar Aeroportit Ndërkombëtar James M. Cox Dayton, tetor 2012.

Air Force One (Shqip: Forca Ajrore Një) është shenja zyrtare e thirrjes e caktuar për kontrollin e trafikut ajror për një avion të Forcave Ajrore të Shteteve të Bashkuara që mbante presidentin e Shteteve të Bashkuara. Në gjuhën e zakonshme, termi përdoret për të treguar aeroplanët e Forcave Ajrore të Shteteve të Bashkuara të modifikuar dhe përdorur për të transportuar presidentin dhe një metonim për aeroplanin kryesor presidencial, VC-25, megjithëse mund të përdoret për t'iu referuar çdo avioni të Forcave Ajrore me të cilin presidenti udhëton.[1][2]

Ideja e përcaktimit të avionëve të veçantë ushtarakë për të transportuar presidentin lindi gjatë Luftës së Dytë Botërore, kur këshilltarët ushtarakë në Departamentin e Luftës ishin të shqetësuar për rrezikun e përdorimit të linjave ajrore komerciale për udhëtime presidenciale. Një C-54 Skymaster u konvertua më pas për përdorim presidencial; e quajtur Lopa e Shenjtë, ajo e çoi Presidentin Franklin D. Roosevelt në Konferencën e Jaltës në shkurt 1945 dhe u përdor për dy vjet të tjera nga Presidenti Harry S. Truman.

Shenja e thirrjes "Air Force One" u krijua në vitin 1953, pasi një konstelacion Lockheed që mbante Presidentin Dwight D. Eisenhower hyri në të njëjtën hapësirë ajrore si një fluturim i linjës ajrore komerciale duke përdorur të njëjtin numër fluturimi. Që nga prezantimi i SAM 26000 në vitin 1962, avioni kryesor presidencial ka mbajtur ngjyrën e veçantë të projektuar nga Raymond Loewy.[3][4]

Avionë të tjerë të caktuar si Air Force One kanë përfshirë një tjetër Lockheed Constellation, Columbine III, tre Boeing 707, të prezantuara në vitet 1960 dhe 1970, dhe Boeing VC-25A aktuale. Që nga viti 1990, flota presidenciale përbëhet nga dy avionë Boeing 747-200B (VC-25A) shumë të personalizuara. USAF ka porositur dy Boeing 747-8 që të shërbejnë si avioni i ardhshëm presidencial, me përcaktimin VC-25B.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Air Force One". The White House. Arkivuar nga origjinali më 6 korrik 2022. Marrë më 6 prill 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Fact check: Any plane carrying the US president is called 'Air Force One'". reuters.com. 12 shkurt 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Boeing 747 to receive presidential paint job". Spokesman-Review. (Spokane, Washington). Associated Press. 28 qershor 1990. fq. B6. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Prisco, Jacopo (3 korrik 2019). "Out of the blue: A look back at Air Force One's classic design". CNN. Marrë më 28 qershor 2021. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)