Jump to content

Airbus Helicopters

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Logoja e re e Airbus SE në 2017.

Airbus Helicopters SAS (ish Eurocopter Group) është divizioni i prodhimit të helikopterëve të Airbus. Është më i madhi në industri për sa i përket të ardhurave dhe dërgesave të helikopterëve me turbina. Zyra e saj qendrore është e vendosur në aeroportin Marseille Provence në Marignane, Francë, afër Marsejës.[1] Objektet kryesore të Helikopterëve Airbus janë në selinë e tij në Marignane, Francë dhe në Donauwörth, Gjermani, me fabrika të tjera prodhimi në Kanada, Brazil (Helibras), Australi, Spanjë, Rumani, Mbretërinë e Bashkuar dhe Shtetet e Bashkuara. Kompania u riemërua nga Eurocopter në Airbus Helicopters më 2 janar 2014.[2] Në vitin 2018, Airbus dorëzoi 356 helikopterë, një pjesë 54% e tregut civil ose parapublik mbi pesë vende.[3]

Më 1 janar 2014, Eurocopter u bë helikopterë Airbus.[4]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Legal Notice and Disclaimer Arkivuar 12 janar 2014 tek Wayback Machine." Airbus Helicopters. Retrieved on 24 January 2014. "[...]whose registered Office is located Aéroport International Marseille-Provence – 13725 Marignane Cedex – France"
  2. ^ Sheppard, Ian (2013-08-01). "Eurocopter To Be Renamed Airbus Helicopter". AINonline. AIN Publications. Marrë më 2019-09-19. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Airbus (23 janar 2019). "Airbus Helicopters sees strong sales increase in 2018". Press release. https://www.airbus.com/newsroom/press-releases/en/2019/01/airbus-helicopters-sees-strong-sales-increase-in-2018.html. 
  4. ^ www.airbus.com https://www.airbus.com/en/who-we-are/our-history/helicopters-history/airbus-helicopters-takes-off-2012-2017. Marrë më 2023-10-23. {{cite web}}: Mungon ose është bosh |title= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)