Ajax (Ontario)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Ajax (kthjellim).


Ajax
Town of Ajax
—  qytet  —
Pamje nga Ajax (Ontario)

Pamje ajrore e ajaksit

Administrimi
Shteti Flag of Canada.svg Kanadaja
Provinca Ontario – stema Ontario
Ndarja statistikore Komuna rajonale Durham
Statistika dhe Territori
Koordinatat 43°51′18″V 79°01′48″P / 43.8549°V 79.03°P / 43.8549; -79.03 (Ajax)Koordinatat: 43°51′18″V 79°01′48″P / 43.8549°V 79.03°P / 43.8549; -79.03 (Ajax)
Lartësia 90 m (m.n.d)
Sipërfaqja 67 km2
Popullsia 90,167 banorë 2006
Dendësia 1,35 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC-5
Prefiksi 905 - 289
Kodi Postar L1S, L1T, L1Z
Vendndodhja
Ajax is located in Kanadaja
Ajax
Ajax
www.townofajax.com

Ajax është një qytetKomuna rajonale Durham, provinca Ontario, në Kanada. Qyteti ka një sipërfaqe 67 km² dhe popullsi 90.167 banorë.[1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities), 2011 and 2006 censuses (Ontario)" (në anglisht). Statistics Canada. 8 shkurt 2012. Marrë më 22 tetor 2012.

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Ajax – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Ndarja administrative në Ontario