Jump to content

Akademia Zvicerane e Shkencave

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Logoja e Akademisë së Shkencave të Zvicrës

Akademia Zvicerane e Shkencave ( SCNAT ) është një shoqatë kombëtare zvicerane e themeluar në vitin 1815. [1] [2] [3] Në gjermanisht, frëngjisht dhe italisht (gjuhët zyrtare të Zvicrës) emrat janë respektivisht Akademie der Naturwissenschaften Schweiz, Académie suisse des sciences naturelles dhe Accademia svizzera di scienze naturali [4] .

Akademia Zvicerane e Shkencave është pjesë e Akademive Zvicerane të Arteve dhe Shkencave dhe jep çmimin vjetor Prix Schläfli . [5] Për vitin 2015, institucioni përfshinte mbi 35,000 ekspertë në mbi 130 shoqëri në të gjitha kantonet. [1]

Presidenti për vitin 2021 është Philipp Moreillon. [6]

  1. ^ a b swissinfo.ch, <Celia Luterbacher>. "The pioneers who made science a national concern". SWI swissinfo.ch (në anglisht). Marrë më 2021-10-31.
  2. ^ Mission Arkivuar 28 nëntor 2014 tek Wayback Machine, https://scnat.ch/en/scnat (page visited on 4 June 2013).
  3. ^ Kissling-Naf, Ingrid (2009-01-01). "From a learned society to a 21st-century science broker: the Swiss Academy of Sciences as a partner in the dialogue with society". International Journal of Technology Management. 46 (1–2): 120–131. doi:10.1504/IJTM.2009.02268. ISSN 0267-5730. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Swiss Academy of Sciences (SCNAT)". scnat.ch (në anglisht). Marrë më 2021-11-03.
  5. ^ "Prix Schläfli - Rewarding the best Swiss PhDs in the natural sciences | Swiss Academy of Sciences". naturalsciences.ch (në anglisht). Marrë më 2017-09-13.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  6. ^ "Executive Board of SCNAT". scnat.ch (në anglisht). Marrë më 2021-10-31.[lidhje e vdekur]