Akademia e Sigurisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Akademia e Sigurisë
Akademia e Sigurisë
Akademia e Sigurisë.svg
Llojiakademi policore
ThemelimiShkurt 25, 2015 (2015-02-25)
RektoriBilbil Memaj
Studentë500+
Location,
Faqja zyrtareasp.gov.al/akademia

Akademia e Sigurisë është një institucion publik në Shqipëri që synon edukimin e punonjësve të Policisë së Shtetit dhe agjencive të tjera ligjzbatuese. Ai ofron programe për trajnime dhe kualifikime në nivelin e Shkollës Bazë të Policisë. Mësimi teorik-praktik mund të zgjasë 2 vite akademike dhe kursantët përfitojnë deri në 120 kredite (ECTS). Ata që diplomohen, marrin diplomën profesionale të punonjësit të policisë së nivelit bazë. [1] [2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Hapet Akademia e Sigurisë, përcaktohen 4 shtyllat e funksionimit
  2. ^ "Nisin aplikimet për shkollën e policisë". Arkivuar nga origjinali më 16 janar 2016. Marrë më 29 dhjetor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)