Aksi kryesor dhe qendra historike e Tiranës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Aksi kryesor dhe qendra historike e Tiranës
Aksi kryesor dhe qendra historike e Tiranës is located in Shqipëria
Aksi kryesor dhe qendra historike e Tiranës
Aksi kryesor dhe qendra historike e Tiranës në hartë
Lloji Arkitekture
Vendndodhja Rrethi i Tiranës, Qarku i Tiranës, Shqipëri
Koordinatat 41°19′51″V 19°49′03″L / 41.330833°V 19.8175°L / 41.330833; 19.8175Koordinatat: 41°19′51″V 19°49′03″L / 41.330833°V 19.8175°L / 41.330833; 19.8175
Ndërtuar Shek XX
Organi drejtues DRKK Durrës
Emri zyrtar: Monument i trashëgimisë kulturore
Lloji Nën mbrojtje
Kriteret I
Përcaktuar 180
Nr. i referencës TR003
Tipologjia Godinë shërbimi

Aksi kryesor dhe qendra historike e Tiranës është një monument i trashëgimisë kulturore në rrethin e Tiranës, në qarkun e Tiranës, Shqipëri [1]. Ky monument është i llojit "Arkitekture", i miratuar me numër "180 më 13.04.2000".

Godina është ndërtuar në vitet 30’ pasi u përfundua zgjatimi i bulevardit kryesor, në stilin eklektik në simbiozë me ndërtimet e tjera rreth tij.[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ LISTA E MONUMENTEVE: RRETHI I TIRANËS (PDF). Instituti i Monumenteve të Kulturës - Ministria e Kulturës. Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 29 qershor 2016. Marrë më 12 gusht 2017.
  2. ^ "Map - IMK WebGIS". imk.gov.al. IMK. Arkivuar nga origjinali origjinali më 16 korrik 2019. Marrë më 12 gusht 2017.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]