Aladdin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Aladdin është një film komedi i animuar muzikor i vitit 1992 i prodhuar nga Walt Disney Feature Animation dhe i lëshuar nga Walt Disney Pictures. Filmi i 31-të artistik i animuar i Disney-t dhe i katërti i prodhuar gjatë Rilindjes së Disney-t, ai bazohet në përrallën popullore arabe me të njëjtin emër nga Një mijë e një netë. Filmi u prodhua dhe u drejtua nga John Musker dhe Ron Clements nga një skenar që ata shkruan bashkë me ekipin e shkrimtarëve të Ted Elliott dhe Terry Rossio. Me zërat e Scott Weinger, Robin Williams, Linda Larkin dhe Jonathan Freeman, filmi ndjek titullarin Aladdin, një iriq rruge arabe, i cili gjen një llambë magjike që përmban një xhind. Me ndihmën e xhindit, Aladdin maskohet si një princ i pasur dhe përpiqet t'i lërë përshtypje Sulltanit në mënyrë që të fitojë zemrën e vajzës së tij shpirt të lirë, Princeshës Jasmine, ndërsa veziri i keq i Sulltanit, Jafar komploton për të vjedhur llambën magjike për përdorimet e tij. .

Liriku Howard Ashman parashtroi fillimisht idenë dhe skenari kaloi nëpër tre drafte përpara se presidenti i atëhershëm i Disney Studios, Jeffrey Katzenberg, të pranonte prodhimin e tij. Animatorët i bazuan dizajnet e tyre në punën e karikaturistit Al Hirschfeld dhe kompjuterët u përdorën si për përfundimin e veprës artistike ashtu edhe për krijimin e disa elementeve të animuar. Partitura muzikore u shkrua nga Alan Menken dhe përmban gjashtë këngë me tekste të shkruara nga Ashman dhe Sir Tim Rice, të cilët morën përsipër pas vdekjes së Ashman.

Aladdin u lirua më 11 nëntor 1992. Ai mori vlerësime pozitive nga kritikët (veçanërisht për performancën e Williams). Ishte një sukses komercial, duke u bërë filmi me fitimet më të larta të vitit 1992 me një fitim prej mbi 504 milion dollarësh në të ardhurat botërore të arkës. Pas publikimit, ai u bë filmi i parë i animuar që arriti shifrën e gjysmë miliardë dollarëve dhe ishte filmi i animuar me fitimet më të larta të të gjitha kohërave derisa u tejkalua nga Mbreti Luan (1994).

Aladdin fitoi dy çmime Oscar, si dhe vlerësime të tjera për kolonën zanore, e cila kishte numrin e parë dhe të vetëm nga një film i Disney për të fituar një çmim Grammy për Këngën e Vitit, për filmin "A Whole New World", të kënduar nga Peabo. Bryson dhe Regina Belle. Publikimi i videos në shtëpi të filmit VHS gjithashtu vendosi një rekord shitjesh dhe fitoi rreth 500 milion dollarë në Shtetet e Bashkuara. Suksesi i Aladdin çoi në vepra të ndryshme të prejardhura dhe materiale të tjera të frymëzuara nga filmi, duke përfshirë dy vazhdime direkte në video Kthimi i Jafarit (1994) dhe Aladdin and the King of Thieves (1996), një seri televizive e animuar dhe një përshtatje në Broadway. . Një adaptim i filmit live-action me regji të Guy Ritchie u publikua më 24 maj 2019.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]