Alban Kraja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Alban Kraja lindi më 1970Shkodër, Shqipëri, është shkrimtar dhe një ndër pionieret e shtypit te pavarur shqiptar.

Ka kryer studimet e larta në degen Gjuha Shqipe Letersi në Universitetin e Shkodrës.

Që nga viti 1993 jeton në Itali ku ka botuar disa libra në gjuhën italiane si:

  • "24 imperatori e 4 Papa albanesi a Roma",
  • "Kosova - La soppravivenza di un popolo",
  • "Skanderbeg - La campagna d'Italia",
  • "Iliria - Arberia - Albania".

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]