Jump to content

Alcantarilla

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Alcantarilla
Flamuri i Alcantarilla
Stema zyrtare e Alcantarilla
Popullsia
 • Gjithsej41.381
Faqja zyrtare[[1] www.alcantarilla.es/index.aspx?AspxAutoDetectCookieSupport=1+http%3A%2F%2Fwww.alcantarilla.es%5D]

Alcantarilla është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Huerta de Murcia, të provincës Rajoni Murcia, në Rajoni Murcia. Alcantarilla ka 41381 banorë (2012), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 16 km2.

I ndodhur në kufirin në meridianin e zonës së butë, ajo gëzon një klimë të këndshme mesdhetare, si afërsia e saj në det vepron si një "jastëk termik". Temperaturat mesatare vjetore qëndrojnë rreth 18 °C. Dimrat janë të butë me një mesatare në janar me 10.2 °C dhe verërat janë shumë të nxehta me një mesatare prej 27.2 gusht °C.Shirat janë të pakta (zakonisht më pak se 200 mm) dhe të parregullt, siç janë ditët me re, pasi ka më shumë se 2.800 orë në vit diellit.

Alcantarilla ishte për disa vite komuna më e populluar gjerësisht në Spanjë. Ajo është ende vendi më i populluar dhe më i dendur në rajonin e Murcias me mbi 2.500 banorë për kilometër katror. Kjo ndryshoi kur, në vitin 1987, sipërfaqja e saj u rrit në 10.2 km². Alcantarilla pastaj u ngrit nga fillestarja 5.5 km² të saj dhe u bë 15.54 km² ditët e sotme. Pavarësisht zonën e saj relativisht të vogël të tokës, qyteti ka lagje të ndryshme ose zona. Këto janë: San Pedro, San Roque, Campoamor, San Jose Obrero, Vistabella, Cabeza Verde, Las Tijeras, Florentino Gomez, Santa Rosa de Lima, [[Casitas dhe El Potro.

1900 1910 1920 1930 1940 1950 1960 1970 1981 1991 1996 2001 2004 2005
4.972 5.680 6.411 7.837 10.744 13.229 15.748 19.895 24.406 30.070 31.872 34.263 37.439 40.193

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]