Alcindo Martha de Freitas

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Alcindo
Të dhënat personale
Emri i plotëAlcindo Martha de Freitas
Data e lindjes31 mars 1945
Vendi i lindjesSapucaia do Sul, Brazil
Data e vdekjes27 gusht 2016
Vendi i vdekjesPorto Alegre, Brazil
PozicioniMesfushor
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1963Rio Grande
1964–1971Grêmio
1971–1973Santos22(5)
1973Jalisco
1974–1976América38(21)
1978Francana
Ekipi kombëtar
1966–1967Brazili7(1)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Alcindo Martha de Freitas (31 mars 1945 – 27 gusht 2016) ishte futbollist brazilian i cili ka luajtur si mesfushor. Gjatë karrierës së tij në skuadrën Grêmio, ai ka shënuar 636 gola.[1] Ai poashtu ka luajtur në kombëtaren brazilianekampionatin botërorë të futbollit 1966. Gjatë pjesmarrjesë së tij në kombëtare, ai ka shënuar vetëm një golë. Vëllai i tij Alfeu ishte poashtu futbollist i cili ka luajtur për skuadrën argjentinase San Lorenzo de Almagro. Ai vdiq prej diabetit më 27 gusht 2016.[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Há 30 anos, Alcindo encerrava carreira" [30 years since Alcindo's career ended] (në portugalisht). Globo Esporte. 18 mars 2008.
  2. ^ "Maior artilheiro do Grêmio, Alcindo Bugre morre em Porto Alegre" (në portugalisht). ESPN. 27 gusht 2016.