Aleksandër Mitroviç

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Aleksandër Mitroviq
Kryeministër i Jugosllavisë
20 dhjetor 199114 korrik 1992
Paraardhësi: Ante Markoviq
Zëvendës Kryeministër i Jugosllavisë
16 mars 198920 dhjetor 1991
Paraardhësi: Millosh Milosavleviq
Pasardhësi: Zhivko Pregl
Të dhënat personale
Lindi më: 1933
Vdiq më: 19 shtator 2012
Partia politike: Partia Socialiste e Serbisë

Aleksandër Mitroviq (lindi më 1933 - vdiq më 19 shtator 2012[1]) ishte politikanë serb i cili ishte zv.kryeministër dhe pastaj në vitin 1991, u bë kryeministër i Jugosllavisë.[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Cahoon, Ben. "Serbia". www.worldstatesmen.org (në anglisht). Marrë më 21 dhjetor 2012.
  2. ^ Meier, Viktor (1999). Yugoslavia: a history of its demise (në anglisht). Psychology Press. f. 107.  978-0-415-18595-0.