Aleksandër Borodin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Aleksander Porfirjeviç Borodin)
Shko te: navigacion, kërko
Aleksander Porfirjeviç Borodin

Aleksander Porfirjeviç Borodin (Int : Alexander Porfir'yevich Borodin) u lind më 12 nëntor 1833Saint Petersburg dhe vdiq më 27 shkurt 1887Saint PetersburgRusisë. Borodin ishte Kompozitorë Rusë dhe ishte një ndër më të dalluarit kompozitorë RusëShekullin e 19-të. Gjithashtu Borodin punonte si profesor i Kimisë në universitetin e St. Petersburgut.

Gjithashtu operat më të njohura të Aleksander Borodin ishin "Prince Igor". Borodin shkroi shumë Kënga, muzikë chamber dhe orkestra, të përfshira dy simfoni.