Aleksej Kosigin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Aleksej Kosigin
Алексей Косыгин
A. Kosygin 1967.jpg
Kryeministër i Bashkimit Sovjetik
15 tetor 1964 – 23 tetor 1980
Paraardhësi: Nikita Khrushchev
Pasardhësi: Nikolai Tikhonov
zv.Kryeministër i Bashkimit Sovjetik
4 maj 1960 – 15 tetor 1964
Paraardhësi: Frol Kozlov
Pasardhësi: Dmitri Ustinov
Kryetari i Komitetit Shtetëror të Planeve
20 mars 1959 – 4 maj 1960
Paraardhësi: Josef Kuzmin
Pasardhësi: Vladimir Novikov
Kryeministri i Republikës Sovjetike Ruse
23 qershor 1943 – 23 mars 1946
Paraardhësi: Ivan Khokhlov
Pasardhësi: Mikhail Rodionov
Anëtar i Komitetit Qëndror të Partisë Komuniste Sovjetike
4 maj 1960 – 21 tetor 1980
Të dhënat personale
Lindi më: 20 shkurt 1904
Lindi në: Shën Petersburg, Rusi
Vdiq më: 18 dhjetor 1980 (76 vjeç)
Vdiq në: Moskë, Bashkimi Sovjetik
Kombësia: Rus
Profesioni: Ushtarak
Partia politike: Partia Komuniste Sovjetike

Aleksej Nikolajeviç Kosigin (Rusisht: Алексе́й Никола́евич Косы́гин) (20 shkurt, 1904, Shën Petersburg – 18 dhjetor, 1980), politikan Rus dhe Kryeministër i Bashkimit Sovjetik nga 1964 deri në 1980.