Jump to content

Alex Høgh Andersen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Alex Høgh Andersen

Alex Høgh Andersen [shqiptuar: Aleks Hou Andersen] (i lindur më 20 Maj, 1994) është një aktor danez. Ai është i njohur kryesisht për rolin e Ivar e Boneless në dramën historike Vikings.[1]

Lindur dhe rritur në një qytet të vogël në jug-perëndim të Kopenhagenit, Andersen zbuloi dashurinë e tij për aktrimin, duke studiuar dramaturgjinë në shkollë. Atje ai mësoi bazat e aktrimit, duke përfshirë disiplinën, fokusin dhe punen ne grup të nevojshme për të pasur sukses në biznes. Andersen, ka marrë pjesë në shumë shfaqje muzikore dhe ka përftuar shumë përvojë nëpermjet roleve të ndryshme. Në moshën 17 vjecare, Andersen e kuptoi dallimin midis shfaqjeve teatrale dhe aktrimit në frontin e kameras. Kjo e inkurajoi atë për të ndjekur studimet per Film dhe Media në Universitetin e Kopenhagenit.[2]

Titulli Viti Roli Shënime
Big Hero 6 2014 Hiro Hamada Zëri ; versioni danez
Ødeland 2015 Jakup Film i shkurtër
Një Luftë 2015 Anders Holm Gjithashtu i njohur si Krigen
Koldt på toppen Në vitin 2017 Vetvetja Film i shkurtër
Titulli Viti Roli Shënime
I huaj(Outsider) 2012 Viktor Rol kryesor; miniserial
Tvillingerne & Julemanden 2013 William Iversen Rol kryesor
Hedensted High 2015 Flotte Tjelle Episodi: "Kantinedamen"
Vikingët 2016–ne vazhdim Ivar the Boneless Rol kryesor (42 episode)
Viti Titulli Roli Shënime
2010 Sværdet i Stenen Arthur Pendragon Rol kryesor

Andersen është një filantrop, dhuron për organizatat bamirëse të tilla si UNICEF dhe Care Denmark, dhe Kræftensbekæmpelse (per Luftimin e Kancerit). Nëna e tij (Charlotte Høgh) ishte diagnostikuar me kancer të gjirit më herët në jetën e tij.

  1. ^ Schwartz, Terri (21 prill 2016). "Vikings: Meet the Four New Actors Revealed in Season 4's Midseason Finale". IGN (në anglisht). Marrë më 22 dhjetor 2016.
  2. ^ http://www.history.com/shows/vikings/cast/ivar-the-boneless

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]