Jump to content

Alex Higgins

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Alex Higgins
Higgins më 2008
Lindi më18 mars 1949
Belfast, Irlanda Veriore
Vdiq më24 korrik 2010 (61 vjet)
Belfast, Irlanda Veriore
VendiIralanda Veriore Irlanda Veriore
NofkaThe Hurricane
Profesional1971–1997[1]
Rradhitja më e lartë2 (1976/77 dhe 1982/83)[2]
Tournament wins
Renditja1
Kampion BotërorStampa:Hils

Alexander Gordon Higgins (18 mars 1949 – 24 korrik 2010)[3] ishte një lojtar profesionist snooker nga Irlanda Veriore dhe një kampion bote dy herë i cili mbahet mend si një nga figurat më ikonike në historinë e sportit. I mbiquajtur "Uragani Higgins" për lojën e tij të shpejtë,[4] dhe i njohur si "Kampioni i Popullit" për popullaritetin dhe karizmin e tij,[5] ai shpesh vlerësohet si një faktor kyç në suksesin e snooker-it si një sport i zakonshëm televiziv në vitet 1980.[6]

Higgins u bë profesionist në vitin 1971 dhe fitoi Kampionatin Botëror të Snooker1972, duke mposhtur John Spencer 37–31 në finale për t'u bërë kualifikuesi i parë që fitoi titullin botëror, një sukses që vetëm dy lojtarë të tjerë - Terry Griffiths1979 dhe Shaun Murphy2005-kanë arritur që nga ajo kohë. Në moshën 22-vjeçare, ai ishte atëherë kampioni më i ri botëror në këtë sport, një rekord që e mbajti derisa 21-vjeçari Stephen Hendry fitoi titullin në vitin 1990. Ai ishte nënkampion i kampionatit botëror pas Ray Reardon1976 dhe Cliff Thorburn1980. Ngjarja e vitit 1982, Higgins erdhi nga 13 në 15 prapa për të mposhtur Jimmy White 16–15 në gjysmëfinale, duke prodhuar një largim 69 në kuadrin e parafundit që konsiderohet si një nga pushimet më të mëdha në historinë e sportit.[7] Ai mundi Reardon 18–15 në finale, duke fituar titullin e tij të dytë botëror dhjetë vjet pas të parës. Imazhet e një Higgins të përlotur duke mbajtur vajzën e tij të vogël pas fitores së tij në 1982 konsiderohen si disa nga më ikonat në historinë e sportit televiziv britanik.[8]

Higgins fitoi tituj Masters më 1978 dhe 1981 dhe fitoi UK Championship në 1983, ku u rikuperua nga 0–7 prapa për të mposhtur Steve Davis 16–15 në finale. Që nga viti 2023, ai është një nga 11 lojtarët që kanë përfunduar një karrierë në Triple Crown. Ai fitoi Kampionatin Botëror të Dyfishtë me White më 1984 dhe luajti me Dennis Taylor dhe Eugene Hughes në ekipin gjithë-irlandez që fitoi Kupën e Botës tre herë radhazi nga 1985 deri më 1987. Ai fitoi titullin e tij të fundit profesionist në Irish Masters 1989, duke mundur Hendry 9–8 në finale.

Pas tërheqjes së tij nga loja profesionale më 1997, Higgins kaloi kohë duke luajtur për shuma të vogla parash në dhe rreth Irlandës së Veriut. I diagnostikuar me kancer në fyt vitin e ardhshëm,[9] ai vdiq për shkaqe të shumta në shtëpinë e tij në Belfast më 24 korrik 2010, në moshën 61 vjeçare.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Then and Now: Alex Higgins" (në anglisht). Eurosport. 4 nëntor 2009. Arkivuar nga origjinali më 22 dhjetor 2009. Marrë më 14 janar 2010.
  2. ^ Chris, Turner (3 gusht 2010). "Alex Higgins" (në anglisht). Chris Turners Snooker Archive. Arkivuar nga origjinali më 10 shkurt 2013. Marrë më 3 gusht 2010.
  3. ^ Boyle, Simon (24 korrik 2010). "Alex 'Hurricane' Higgins dies, aged 61". The Daily Telegraph (në anglisht). London. Arkivuar nga origjinali më 27 korrik 2010. Marrë më 24 korrik 2010.
  4. ^ "Obituary: Alex Higgins" (në anglisht). BBC. 24 korrik 2010. Arkivuar nga origjinali më 26 korrik 2010. Marrë më 24 korrik 2010.
  5. ^ Weber, Bruce (31 korrik 2010). "Alex Higgins, the Bombastic 'People's Champion' of Pro Snooker, Dies at 61". The New York Times (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 19 tetor 2014. Marrë më 3 gusht 2010.
  6. ^ Neenan, Bill (24 korrik 2010). "Snooker's elite pay tribute to the inspiration of Alex Higgins". The Guardian (në anglisht). London. Arkivuar nga origjinali më 29 korrik 2010. Marrë më 24 korrik 2010.
  7. ^ Hartrick, David (25 janar 2016). "How Alex Higgins rode the Hurricane to produce one of snooker's greatest breaks". The Guardian (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 10 janar 2024. Marrë më 16 mars 2023.
  8. ^ Foley, Billy (15 maj 2021). "TV Review: Alex Higgins was the ultimate television box office". The Irish News (në anglisht). Marrë më 16 mars 2023.
  9. ^ "Alex Higgins" (në anglisht). Talk Snooker. 24 korrik 2010. Arkivuar nga origjinali më 17 korrik 2010. Marrë më 24 korrik 2010.