Jump to content

Shaun Murphy

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shaun Murphy
Lindi më10 gusht 1982
Harlow, Angli
VendiBritania e Madhe Anglia
NofkaThe Magician
Profesional1998/1999, 2001–
Rradhitja më e lartë3 (maj 2007 – maj 2010)
Rradhitja e tanishme6 (sipas shkurtit 2024)
Maximum break9
Century break650 (sipas marsit 2024)
Tournament wins
Renditja12
Minor-rankings4
Kampion Botëror2005

Shaun Peter Murphy[1] (lindi më 10 gusht 1982) është lojtar snooker anglez, i cili fitoi Kampionatin Botëror 2005. Ai mban nofkën "Magjistari", Murphy vihet re për veprimin e tij të shkopit të drejtpërdrejtë dhe qëllimin e tij të gjatë[2] Phil Yates ka shkruar në vitin 2008 në The Times se Murphy e ka përmirësuar lojën e tij taktike që nga fitorja e tij në Kampionatin Botëror.

Murphy filloi karrierën profesionale në vitin 1998. Fitorja e tij në Kampionatin Botëror u vlerësua si një surprizë e madhe pasi ai ishte vetëm kualifikimi i tretë që ngriti titullin. Fitoret e tij të tjera të turneut në renditje erdhën në Malta Cup 2007, UK Championship 2008, Players Tour Championship 2010/2011 dhe World Open 2014, ndërsa ai arriti në një finale të dytë të Kampionatit Botëror në vitin 2009 dhe një të tretën në 2015. Ai gjithashtu ka fituar shtatë turne jo të rangut, duke përfshirë Masters 2015, i cili përfundoi karrierën e tij Triple Crown.

Murphy ka fituar mbi £3 milion[3] dhe ka përpiluar më shumë se 500 century break në karrierën e tij profesionale. Renditja e tij më e lartë botërore ishte numri tre, të cilin e mbajti për tre sezone pas 2007/2008.

Më 12 nëntor 2017, Murphy fitoi titullin Champion of Champions duke mposhtur Ronnie O'Sullivan në finale.[4]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Murphy lindi në Harlow, Angli. Ai filloi të luaj snooker në moshën tetë vjeçare pasi prindërit e rij i blenë një tavolinë snooker për Krishtlindje.[5] Ai bëri century break për herë të parë në moshën 10 vjeçare[6] dhe ushtroi në Rushden Snooker Centre, ku lojtarët si Stephen Hendry, Mark Williams, dhe Ken Doherty gjithashtu kanë luajtur.[7] Në moshën 13 vjeç, ai siguroi një marrëveshje sponsorizimi pesë-vjeçare £5,000 në vit me kompaninë e këpucëve Doc Martens[6][8] dhe deklaroi ambiciet e tij për të fituar Kampionatin Botëror dhe duke u bërë numri një në botë.[9] Ai u kthye profesionist në vitin 1998 në moshën 15 vjeç.[10]

Murphy u trajnua nga Steve Prest deri në sezonin 2006/2007.[11] Willie Thorne[11] dhe Ray Reardon gjithashtu e trajnuan.[12]

Në vitin 2000, ai mori çmimin Lojtari i Ri Snooker i Vitit[13] dhe një nga gjashtë çmimet e Lojtarëve të Rinj të Dallimit të Vitit nga World Professional Billiards and Snooker Association.[14] Në vitin 2000, ai fitoi English Open Championship.[8]

Murphy fitoi turneun e tij të parë profesional në 2000 Benson & Hedges Championship, duke mposhtur Mark Davis 6–1 në gjysmëfinale,[15] dhe Stuart Bingham 9–7 në finale, duke rikuperuar nga 2-5 poshtë.[16] Edhe pse ai ende nuk ishte në turneun kryesor të nivelit të parë, kjo fitore solli kualifikimin për Masters[16]—një turne prestigjioz i ftesave pa renditje me vende për anëtarët e 16 më të mirëve, fituesin e turneut kualifikues dhe një numër të kufizuar të kartave të egra. Në turneun e vitit 2001, ai tregoi premtime në ndeshjen e tij të parë televizive, duke mposhtur Marco Fu.[8] Ai bëri maximum break për herë të parë në 2001 Benson & Hedges Championship.[17]

Murphy së pari arriti në fazat përfundimtare në Kampionatin Botëror 2002, e organizuar në Crucible Theatre, ku humbi 4-10 nga Stephen Hendry në raundin e parë.[18]

Për sezonin 2003/2004, Murphy u rendit në vendin e 64-të[19] dhe u kualifikua në fazat përfundimtare të tre turneve të rangut. Në LG Cup, Murphy mposhti Steve Davis 5-4 në raundin e dytë,[20] përpara se të humbiste 2-5 ndaj John Higgins në raundin e tretë.[21] Pas fitores ndaj Davis, Murphy tha "Kjo është një nga ditët më të mëdha në karrierën time snooker."[20]British Open, ai mundi Dave Harold 5–1 në raundin e parë,[22] përpara se të humbasë ndaj Paul Hunter 2–5 në raundin e dytë.[23]

Për sezonin 2004/2005, Murphy u rendit në vendin e 48-të[24] dhe arriti fazat përfundimtare të katër ngjarjeve të renditjes, përfshirë fitoren e Kampionatit Botëror. Në Grand Prix — emri i ri i LG Cup — ai humbi 2–5 ndaj Stephen Maguire në raundin e parë.[25] Kjo u pasua nga gjysmëfinalja e tij e parë në renditje, në British Open, ku u mposht 0–6 nga John Higgins.[26][27]Malta Cup, ai humbi 2-5 ndaj Matthew Stevens në raundin e parë.[28]

Murphy fitoi dy ndeshje kualifikuese për t'u kualifikuar në Kampionatin Botëror 2005. Ai mundi ish-kampionët e botës Higgins 13–8, Davis 13–4 dhe Peter Ebdon 17–12 për të arritur në finale për t’u përballur me Matthew Stevens.[24][29]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Murphy lindi në Harlow dhe u rrit në Irthlingborough. Prindërit e tij u ndanë kur ai ishte 14 vjeç. Ai jetoi me babain e tij Tony, një ish-lojtar profesional i golfit dhe nuk e pa asnjëherë nënën e tij deri në moshën 19 vjeç.[5][30]

Ai u zhvendos në Rotherham më 2004 me të fejuarën e tij, Claire,[27] me të cilën u martua në korrik 2005.[31] Gruaja e Murphy u paraqit për divorc në vitin 2009 për shkak të pabesisë pasi gazeta The People publikoi një ekspozitë duke zbuluar se ai kishte kaluar natën me një vajzë që kishte takuar në një grup fetar të rinjsh. Menaxheri i atëhershëm i Murphy, Brandon Parker, lëshoi ​​një deklaratë duke konfirmuar që Murphy kishte fjetur me gruan, por mohoi që ai kishte qenë jobesnik, duke deklaruar se Murphy nuk kishte marrëdhënie seksuale me të.[32][33] Ai gjithashtu kishte takim dashurie me Claire Chorlton, i cili u prezantua për herë të parë në prapaskenën publike gjatë shikimit të fundit të UK Championship 2012.[34] Murphy u fejua me të dashurën e tij Elaine, pasi propozoi martesë në një restorant në Irlandë gjatë Krishtëlindjeve më 2014.[35] Çifti u martuan në qershor 2016, dhe që atëherë kanë pasur një djalë. Murphy jeton jashtë Nottingham.[36]

Murphy u bë një i krishterë në moshën 15 vjeç, pasi takoi një familje fetare me pushime.[2][37] Murphy është i njohur për natyrën e tij bamirëse, pasi ka kaluar disa nga vera e vitit 2006 duke bërë punë ndihme në Zimbabve me gruan e tij të atëhershme, Clare.[38] Ai gjithashtu dhuroi një të dhjetën e fitimeve të tij në Kampionatin Botëror 2005,[2] dhe në Kampionatin Botëror të Snooker 2012 Murphy dhuroi £100 për bamirësi e Spitalit të Fëmijëve Royal Manchester për çdo century që ai bëri.[39]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Shaun Peter MURPHY – Personal Appointments (free information from Companies House)" (në anglisht). Companies House. Marrë më 20 janar 2018.
 2. ^ a b c Kidd, Patrick (15 prill 2006). "Murphy seeks win and a prayer after taking cue from his faith". The Times (në anglisht). London, UK. Marrë më 2 korrik 2010.
 3. ^ "Shaun Murphy – Season 2013/2014" (në anglisht). CueTracker – Snooker Database. Arkivuar nga origjinali më 29 nëntor 2014. Marrë më 9 tetor 2021.
 4. ^ "Champion of Champions: Shaun Murphy beats Ronnie O'Sullivan in final". BBC Sport (në anglisht). London. 13 nëntor 2017. Marrë më 13 nëntor 2017.
 5. ^ a b Mott, Sue (10 maj 2005). "Murphy earns big break". The Daily Telegraph (në anglisht). London, UK. Marrë më 25 gusht 2010.
 6. ^ a b "Shaun Murphy – Did you know...?". BBC Sport (në anglisht). 3 maj 2005. Marrë më 5 maj 2007.
 7. ^ Weaver, Paul (4 maj 2005). "Murphy puts Rushden in frame". The Guardian (në anglisht). London. Marrë më 2 korrik 2010.
 8. ^ a b c Everton, Clive (4 shkurt 2001). "Murphy's got the right stuff". BBC Sport (në anglisht). Marrë më 22 gusht 2010.
 9. ^ Shea, Julian (3 maj 2005). "Murphy's rise to the world summit". BBC Sport (në anglisht). Marrë më 2 korrik 2010. For the interview, see "Interview: Thirteen-year-old Shaun Murphy on his aspirations for his career in snooker".
 10. ^ Chowdhury, Saj (30 prill 2005). "Who is Shaun Murphy?". BBC Sport (në anglisht). Marrë më 2 korrik 2010.
 11. ^ a b Yates, Phil (5 shkurt 2007). "Forgotten man Murphy relishing his long-awaited second coming". The Times (në anglisht). London, UK. Marrë më 30 gusht 2010.
 12. ^ Ferguson, Peter (17 prill 2008). "I almost quit, then shocked the world says Crucible hero Murphy". Daily Mail (në anglisht). London, UK. Marrë më 23 gusht 2010.
 13. ^ Chowdhury, Saj (30 prill 2005). "Who is Shaun Murphy?". BBC Sport (në anglisht). Marrë më 28 gusht 2010.
 14. ^ Everton, Clive (18 nëntor 2000). "Young guns fall by the wayside". BBC Sport (në anglisht). Marrë më 28 gusht 2010.
 15. ^ "Murphy too strong for Davis". BBC Sport (në anglisht). 15 nëntor 2000. Marrë më 23 gusht 2010.
 16. ^ a b "Murphy battles to claim crown". BBC Sport (në anglisht). 17 nëntor 2000. Marrë më 2 korrik 2010.
 17. ^ "Shaun Murphy profile" (në anglisht). World Professional Billiards and Snooker Association. Arkivuar nga origjinali më 6 dhjetor 2010. Marrë më 31 gusht 2010.
 18. ^ "Hendry eases into second round". BBC Sport (në anglisht). 22 prill 2002. Marrë më 2 korrik 2010.
 19. ^ "Embassy World Rankings 2003/2004" (në anglisht). snooker.org. Marrë më 31 gusht 2010.
 20. ^ a b "Murphy stuns Davis". BBC Sport (në anglisht). 6 tetor 2003. Marrë më 28 gusht 2010.
 21. ^ "Stevens stuns O'Sullivan". BBC Sport (në anglisht). 9 tetor 2003. Marrë më 28 gusht 2010.
 22. ^ "Parrott falls at the first". BBC Sport (në anglisht). 9 nëntor 2003. Marrë më 28 gusht 2010.
 23. ^ "O'Sullivan returns to form". BBC Sport (në anglisht). 10 nëntor 2003. Marrë më 28 gusht 2010.
 24. ^ a b "Embassy World Rankings 2004/2005" (në anglisht). snooker.org. Marrë më 25 gusht 2010.
 25. ^ "totesport Grand Prix 2004" (në anglisht). snooker.org. Marrë më 31 gusht 2010.
 26. ^ "British Open draw". BBC Sport (në anglisht). 13 nëntor 2004. Marrë më 4 korrik 2010.
 27. ^ a b Yates, Phil (4 maj 2005). "Murphy gives warning of shape of things to come". The Times (në anglisht). London, UK. Marrë më 28 gusht 2010.
 28. ^ "Malta Cup 2005" (në anglisht). snooker.org. Marrë më 3 shtator 2010.
 29. ^ "World Snooker draw and results". BBC Sport (në anglisht). 2 maj 2005. Marrë më 30 gusht 2010.
 30. ^ Simon, Jane (30 qershor 1996). "The amazing stories of four boys tipped to become the main men of the next century" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 22 janar 2020. Marrë më 23 gusht 2010.
 31. ^ Townsend, Nick (16 prill 2006). "Snooker: Emotional year for long journey man". The Independent (në anglisht). London, UK. Arkivuar nga origjinali më 8 nëntor 2012. Marrë më 25 gusht 2010.
 32. ^ Jones, Daniel (3 maj 2009). "Snooker Hero Murphy and £100 an hour escort". The People (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 26 maj 2010. Marrë më 19 tetor 2019.
 33. ^ Harris, Nick (4 maj 2009). "Snooker: Murphy shows the strain on a day to forget". The Independent (në anglisht). London. Arkivuar nga origjinali më 29 prill 2010.
 34. ^ "Shaun Murphy's Celine Dion secret". BBC Sport (në anglisht). Marrë më 10 dhjetor 2012.
 35. ^ Nunns, Hector (12 janar 2015). "World champion Mark Selby knocked out in Masters first round by Shaun Murphy". Daily Star (në anglisht). Northern & Shell. Marrë më 17 janar 2015.
 36. ^ Toulson, Gemma (31 mars 2015). "Snooker champ Shaun Murphy to start new management company in Nottingham". nottinghampost.com (në anglisht). Local World. Arkivuar nga origjinali më 2 prill 2015. Marrë më 31 mars 2015.
 37. ^ "Snooker Champion Shares His Faith". independent.co.uk (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 21 janar 2015. Marrë më 1 maj 2015.
 38. ^ Yates, Phil (22 dhjetor 2008). "The Crucible contenders". timesonline.co.uk (në anglisht). London, UK. Marrë më 28 gusht 2010.
 39. ^ Gordon, Zan. "Shaun Murphy helps raising funds for Royal Manchester Children's Hospital Charity" (në anglisht). Blogs.bettor.com. Arkivuar nga origjinali më 10 prill 2013. Marrë më 19 tetor 2019.