Marco Fu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Marco Fu
Lindi më8 janar 1978
Hong Kongu Britanik
VendiHong Kongu Hong Kongu
Profesional1998–present
Rradhitja më e lartë5 (qershor 2017)[1]
Rradhitja e tanishme5 (sipas shkurtit 2024)
Maximum break5
Century break521 (sipas shkurtit 2024)
Tournament wins
Renditja3
Minor-rankings1

Marco Fu Ka-chun, MH, JP (Kinezisht: 傅家俊;[2][3] lindi më 8 janar 1978) është një lojtar profesionist snooker nga Hong Kongu. Ai është një fitues i trefishtë i ngjarjeve të renditjes, pasi ka fituar Grand Prix 2007, Australian Goldfields Open 2013 dhe Scottish Open 2016. Ai ka qenë nënkampion në dy ngjarje Triple Crown, në UK Championship 2008 dhe Masters 2011. Përveç kësaj, Fu ka arritur dy herë në gjysmëfinale të Kampionatit Botëror - në 2006 dhe në 2016.

Fu arriti një renditje të lartë në karrierë, e pesta në botë në 2017. Ai u bë profesionist në vitin 1998 dhe ka mbetur në World Snooker Tour deri më sot. Pavarësisht se nuk konkurroi në ngjarje gjatë pandemisë COVID-19, Fu iu dha një vend ftesë për të qëndruar në turne gjatë sezonit 2021–2022. Fu ka përpiluar mbi 500 century break në konkurrencën profesionale, duke përfshirë pesë maximum break. Një ikonë kulturore në Hong Kong, Fu prezantoi një shfaqje bisede me 10 episode të quajtur Marco Fu and FriendsViuTV.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "WORLD RANKINGS After 2017 Kaspersky Riga Masters". World Snooker (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 3 korrik 2017. Marrë më 3 korrik 2017.
  2. ^ "Fu Ka-Chun, Marco" (në anglisht). Sports Federation & Olympic Committee of Hong Kong. Arkivuar nga origjinali më 21 korrik 2011. Marrë më 14 shkurt 2011.
  3. ^ "Billiard Sports Biography – FU Ka Chun Marco Morley" (në anglisht). The Official Website of the 16th Asian Games. Arkivuar nga origjinali më 7 korrik 2011. Marrë më 14 shkurt 2011.