Century break

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ronnie O'Sullivan ka shënuar më së shumti century break në turnet profesionale snooker.

Century break është një rezultat prej 100 pikësh ose më shumë brenda një vizite në tryezë pa humbur një gjuajtje dhe kërkon vendosjen të paktën 25 topa radhazi. Aftësia për të shënuar century break vlerësohet si një shenjë e aftësisë më të lartë në snooker.

Mbi 20,000 century break janë regjistruar nga lojtarët snooker gjatë gjithë turneve profesionistë.[1] Në vitin 2014, Neil Robertson u bë personi i parë që ka shënuar mbi 100 century brenda në një sezoni të vetëm, një numër që vetëm rreth 60 lojtarë të tjerë kanë tejkaluar gjatë gjithë karrierës së tyre. Ronnie O'Sullivan mban rekordin për më shumë century break duke shënuar 1,000 century break; ai shënoi 1,000 century break në pjesën e fundit të lojës në Players Championship 2019Preston.

Rregullat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një century break është një rezultat prej 100 pikësh ose më shumë brenda një vizite në tryezë, pa humbur ndonjë gjuajtje.[2] Lojtari e bën këtë duke futur topa të kuq dhe topa me ngjyra në mënyrë të alternuar, ku topat me ngjyrë ripozicionohen në vendet e tyre të fillimit. Pas ripozicionimit të topit me ngjyrë të çiftuar në të kuqën e fundit në tryezë, gjashtë topat me ngjyrë futen në mënyrë që të rritin vlerën e tyre. Për shkak se një break përkufizohet si seri e futjes së topave të njëpasnjëshme nga një lojtar gjatë një loje të vetme,[3] shënimi i 100 pikëve gjatë rrjedhës së një loje të tërë nuk do të përbëjë domosdoshmërisht një century break, pasi duhet të bëhet në një kthesë të vetme në tryezë. Pikat për një faull të goditur nga kundërshtari nuk llogariten.

Në rrethana normale, century më i lartë i mundshëm në snooker është 147 (ndryshe "maximum break"), i përbërë nga 15 të kuqtë (nga një pikë secila), 15 të zeza (shtatë pikë secila) dhe gjashtë ngjyrat e mbetura; duke vendosur rradhazi nga ngjyra e verdhë, pastaj jeshile, pastaj kafe, pastaj blu, pastaj rozë dhe në fund të zezën (dy deri në shtatë pikë secila për gjithsej 27). Nëse për shembull vetëm ngjyra më pak e vlerësuar (e verdhë, dy pikë) do të përdoret në vend të topit të zi, vlera e century break do të ishte vetëm 72 pikë. Kjo do të thotë që vetëm një century break i vetëm është i mundur në një lojë të snooker nën një numër të kufizuar kombinimesh, por kërkon futjen të paktën 25 topa radhazi (10 x (1 + 7) + 2 + 3 + 4 + 5 + 6 = 100).[4] Për të shënuar një, duhet të ketë të paktën dhjetë të kuqtë në tabelë kur lojtari vjen për të luajtur pasi nëse mbeten vetëm nëntë të kuqtë, vetëm 99 (= 9 × (1 + 7) + 27) pikë mund të shënohen. Një përjashtim ekziston nëse kundërshtari shkel faull dhe e lë lojtarin e ardhshëm në një pozitë me të gjitha të kuqtë e mbetur. Në një situatë të tillë, lojtari mund të emërojë njërën nga ngjyrat e tjera si një të kuq, i njohur si "top i lirë", i cili mbart të njëjtën vlerë si një të kuqe për vetëm atë goditje, dhe për këtë arsye, një century break është akoma i mundur me vetëm ngelën nëntë të kuqtë.

Lista e lojëtarëve me 100 century break[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktimi i fundit: 25 mars 2020 (Gibraltar Open) dita 5 nga 5[5]
Nr. Lojtari Century break
1 Flag of England.svg Ronnie O'Sullivan 1045
2 Flag of Scotland.svg John Higgins 790
3 Flag of Scotland.svg Stephen Hendry 775
4 Flag of England.svg Judd Trump 713
5 Flag of Australia.svg Neil Robertson 706
6 Flag of England.svg Mark Selby 624
7 Flag of China.svg Ding Junhui 532
8 Flag of England.svg Shaun Murphy 517
9 Flag of Hong Kong.svg Marco Fu 501
10 Flag of Wales.svg Mark Williams 486
11 Flag of England.svg Stuart Bingham 454
12 Ulster banner.svg Mark Allen 450
13 Flag of Scotland.svg Stephen Maguire 441
14 Flag of England.svg Peter Ebdon 377
15 Flag of Wales.svg Ryan Day 374
16 Flag of Ireland.svg Ken Doherty 346
17 Flag of England.svg Barry Hawkins 340
18 Flag of England.svg Steve Davis 338
19 Flag of Wales.svg Matthew Stevens 321
20 Flag of England.svg Joe Perry 320
21 Flag of England.svg Jimmy White 319
22 Flag of England.svg Ali Carter 308
23 Flag of England.svg Anthony Hamilton 294
24 Flag of England.svg David Gilbert 277
25 Flag of England.svg Ricky Walden 277
26 Flag of China.svg Liang Wenbo 256
27 Flag of England.svg Mark Davis 256
28 Flag of Scotland.svg Graeme Dott 227
29 Flag of Ireland.svg Fergal O'Brien 227
30 Flag of Scotland.svg Alan McManus 227
31 Flag of England.svg Tom Ford 221
32 Flag of England.svg John Parrott 221
33 Flag of Wales.svg Dominic Dale 219
34 Flag of England.svg Michael Holt 210
35 Flag of England.svg Martin Gould 210


Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Jamie Shaw (2015-03-02). "Ruthless Neil Robertson regains Gdynia Open snooker title - snooker-news.com". Livesnooker.com. Arkivuar nga origjinali më 2016-01-17. Marrë më 2015-09-20. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Fitzgibbon, Liam (1 maj 2014). "Neil Robertson makes century of snooker 100s". The Sydney Morning Herald. Marrë më 2 maj 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ BCA Rules Committee (nëntor 1992). Billiards: The Official Rules and Record Book. Iowa City, IA, US: Billiard Congress of America. ISBN 1-878493-02-7. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Davis, Steve (7 janar 2015). "Steve Davis charts the rise of snooker's century breaks". BBC Sport. Marrë më 13 janar 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "100+ Centuries". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)