Jump to content

Ricky Walden

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ricky Walden
Paul Hunter Classic 2012
Lindi më11 nëntor 1982
Chester, Cheshire, Angli
VendiBritania e Madhe Anglia
NofkaThe Stamina Man[1][2]
The Walnut
The Meatball
Profesional2001–
Rradhitja më e lartë6 (mars 2015)[3]
Fitimet në karrierë£1,376,823
Century break277
Tournament wins
Renditja3
Minor-rankings1
Non-rangu1

Found High break,

Ricky Walden (lindi më 11 nëntor 1982) është një lojtar snooker profesionist anglez.

Walden u kthye profesionist në vitin 2000 dhe iu deshën tetë vjet për të fituar titullin e tij të parë të rangut në 2008. Ai që nga ajo kohë ka fituar Wuxi Classic 2012 dhe Kampionatin Ndërkombëtar 2014 dhe ka qenë brenda 16 më të mirëve në renditjen e sezonit në katër raste. Një ish-lojtar i Top 6 i botës, Walden ka arritur në fazat televizive të Kampionatit Botëror të Snooker në pesë raste me rezultatin e tij më të mirë duke qenë një gjysmëfinalist në vitin 2013.

Vitet e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Walden lindi në Chester por u rrit në Bagillt, Uellsi i Veriut, ku ai tani jeton edhe një herë, pasi kishte kaluar ca kohë duke jetuar diku tjetër në Flintshire. Ai ishte një nga Lojtarët e Rinj të Dallimit në një skemë të realizuar në vitin 2000, i krijuar për të ndihmuar lojtarët e rinj të zhvillojnë aftësitë e tyre të lojës dhe mediave, së bashku me Shaun Murphy, Stephen Maguire dhe Ali Carter. Në vitin 2001 ai fitoi Kampionatin Botëror të Nën-21.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Walden filloi karrierën e tij profesionale duke luajtur në Tour UK në vitin 1999 (u riemërua Challenge Tour në 2000), në atë kohë turneu profesional i nivelit të dytë. Pastaj ai luajti Challenge Tour në vitin 2001 dhe hyri në Main Tour. Ai filloi sezonin 2004/2005 të renditur në numrin 78 në botë, por u ngjit në 30 vende atë vit.

Në sezonin 2005–06 renditja e tij më i mirë ishte në 16-tën e fundit në China Open, të cilën ai e arriti duke mposhtur Stephen Maguire. Në sezonin 2006-07 ai pati 2 paraqitje të fundit të 32 përfshirë UK Championship, ku humbi te Ronnie O'Sullivan 8–9. Ai humbi ndaj finalistit eventual Mark Selby në kualifikimet për Kampionatin Botëror.

Në sezonin 2007–08 ai arriti në vendin e 36-të dhe në të njëjtin vit ai arriti në 16-të të fundit në Grand Prix duke mposhtur John Parott.

Në vitin 2008, ai fitoi titullin e tij të parë të rangut duke mposhtur Ronnie O'Sullivan 10–8 në finale të Shanghai Masters.[4]

Walden ia arriti në Kampionatin Botëror për herë të dytë në vitin 2011, por u mposht nga kualifikuesi Rory McLeod 10–6. Pas ndeshjes, Walden kritikoi McLeod për atë që ai e konsideronte stilin e lojës si të ngadaltë dhe 'të mërzitshëm', megjithëse Walden ishte vetëm margjinalisht më i shpejtë se McLeod. McLeod iu përgjigj kritikës duke argumentuar se Walden ishte më përgjegjës për ritmin e ndeshjes.[5]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Walden u martua me Natalie Wilton në një ceremoni të shkurtër në New York City Hall më 22 maj 2014. Ata janë bashkë që nga viti 2010.[6] Djali i tyre lindi në shtator 2015, duke bërë që Walden të tërhiqej nga Shanghai Masters.[7]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Ricky enters the prestigious Top 16" (në anglisht). Q Manager. Arkivuar nga origjinali më 19 prill 2011. Marrë më 8 maj 2020.
  2. ^ "Ricky Walden Profile" (në anglisht). Snooker Pro.
  3. ^ "World Rankings After The Indian Open 2015" (PDF). World Snooker (në anglisht). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 28 mars 2015. Marrë më 28 mars 2015.
  4. ^ "Walden stuns O'Sullivan in final". BBC News (në anglisht). 5 tetor 2008. Marrë më 2011-11-26.
  5. ^ "Walden critical of McLeod style". BBC News (në anglisht). 20 prill 2011. Marrë më 2011-11-26.
  6. ^ "Walden Gets Married In A New York Minute". worldsnooker.com (në anglisht). World Professional Billiards and Snooker Association. 28 maj 2014. Marrë më 28 maj 2014.
  7. ^ "Walden Withdraws From Shanghai Masters - World Snooker" (në anglisht). 15 shtator 2015. Marrë më 21 dhjetor 2017.