Jump to content

Ronnie O'Sullivan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ronnie O'Sullivan
O'Sullivan gjatë German Masters 2015
Lindi më5 dhjetor 1975
Wordsley, West Midlands, Angli[1]
VendiBritania e Madhe Anglia
NofkaThe Rocket[2]
Profesional1992–
Rradhitja më e lartë1 (maj 2002–maj 2003, maj 2004–maj 2006, maj 2008–maj 2010, mars–gusht 2019)
Fitimet në karrierë£11,110,665
Century break1,045
Tournament wins
Renditja36
Minor-rankings3
Non-rangu33
Kampion Botëror

Found High break,

Ronald Antonio O'Sullivan (lindi më 5 dhjetor 1975)[1][4] është lojtar snooker anglezë. Sipas 12 gusht 2019, O'Sullivan rradhitet lojtari i dytë më i mirë në snooker pas Judd Trump.[5] Ai ka fituar pesë Kampionate Botërore, një rekord shtatë tituj masters dhe një rekord shtatë UK Championship, duke vendosur një rekord gjithsej 19 tituj në turnet Triple Crown.[4][6] Në vitin 1993, në moshën 17 vjeç dhe 358 ditë, ai u bë lojtari më i ri që ndonjëherë fitoi një titull renditje në UK Championship më 1993, dhe tani ai ndan rekordin me më së shumti tituj (36) me Stephen Hendry. Ai mban rekordin për maximum break më të njohura zyrtarisht në konkursin profesional 15 si dhe për maximum break më të shpejtë konkurrues, të përpiluar në një kohë prej 5 minutash dhe 8 sekondave në Kampionatin Botëror 1997.[7][8][9]

O'Sullivan luan në një mënyrë të shpejtë dhe sulmuese. Ai është një lojtar i mirëfilltë dhe lojtar i fortë taktik. Ai ka deklaruar përbuzjen e tij për lojëra të gjata, të tërhequra, duke thënë se kjo dëmton lojën e snookerit.[10] Ai vlerësohet nga shumë profesionistë të tjerë si një kandidat i shkëlqyeshëm.[11] O'Sullivan luan me dorën e djathtë, por është poashtu përdorues i dorës së majtë. Kur ai shfaqi për herë të parë këtë aftësi të majtë në Kampionatin Botëror 1996 kundër Alain Robidoux, kanadezi e akuzoi atë për mosrespektim.[12] Ai u thirr në një seancë disiplinore në përgjigje të ankesës zyrtare të Robidoux, ku duhej të dëshmonte se mund të luante në një nivel të lartë me dorën e majtë. Ai luajti tre korniza snooker kundër ish-garuesit të kampionatit botëror Rex Williams, duke fituar të tre. Akuza për sjelljen e lojës në kundërshtim u rrëzua më pas.[13]

O'Sullivan filloi të luante snooker në moshën 7 vjeç dhe shumë shpejt u bë një konkurrent i shquar amateur, duke fituar turneun e tij të parë të klubit në moshën 9 vjeç, duke bërë century break në moshën 10, dhe duke fituar Kampionatin Britanik U-16 në moshën 13. Në moshën 15 vjeç dhe 98 ditë, ai bëri maximum break konkurrues, më pas lojtari më i ri që e bëri ndonjëherë këtë në një turne të njohur. Në të njëjtin vit, ai fitoi Kampionatin Snooker Botëror U-21 të IBSF dhe Junior Pot Black.

Pasi u kthye profesionist në vitin 1992, në moshën 16 vjeç, ai fitoi 74 nga 76 ndeshjet e tij të para kualifikuese, duke përfshirë një rekord 38 fitore të njëpasnjëshme profesionale. Ai kapi titullin e parë të rangut në vitin 1993, duke fituar UK Championship në moshën 17 vjeç dhe 358 ditë për t'u bërë fituesi më i ri i një turneu të rangut, një rekord që ai ende mban. Në sezonin e ardhshëm, ai kapi titullin Masters të vitit 1995 në moshën 19 vjeç dhe 69 ditë. Ai mbetet kampioni më i ri i Masters ndonjëherë.

Midis 1996 dhe 1999 O'Sullivan arriti tre gjysmëfinale botërore në katër vjet. Në Kampionatin Botëror 1997, ai arriti maximum break të parë në konkurrencën profesionale; përpiluar në një kohë prej 5 minutash dhe 8 sekondash, ajo mbetet maximum break më i shpejtë konkurrues në historinë e snookerit. Ai fitoi UK Championship të dytë më vonë atë vit. Sidoqoftë, karriera e O'Sullivan në vitet 1990 u bë gjithnjë e më shumë e ngatërruar nga polemikat. Gjatë Kampionatit Botëror 1996, ai sulmoi ndihmës oficerin e shtypit Michael Ganley, për të cilin WPBSA i dha atij një ndalim dy-vjeçar të pezulluar dhe një gjobë prej 20,000 fundesh. Pasi fitoi Irish Masters 1998, atij iu hoq titulli dhe paratë e çmimeve kur një test i drogës pas ndeshjes gjeti prova të kanabisit në sistemin e tij.

Ai arriti në finalen e tij të parë botërore dhe kapi titullin e tij të parë botëror në vitin 2001, duke mposhtur John Higgins 18-14 në finale, i cili e çoi atë në numrin dy në renditjen botërore. Ai fitoi titullin e tij të tretë UK më vonë në vitin 2001, gjë që e ndihmoi të arrinte në renditjen numër një në botë për herë të parë në sezonin 2002/2003. Me kampionin veteran botëror Ray Reardon duke vepruar si trajner dhe mentor i tij, ai fitoi titullin e tij të dytë botëror në 2004, duke mposhtur Graeme Dott 18–8 në finale, pas së cilës ai mbajti renditjen numër një për dy sezonet e ardhshme. Ai shtoi titullin e tij të dytë Masters më 2005, dhjetë vjet pas tij të parë. Sidoqoftë, sjellja e tij u bë veçanërisht e çrregullt në mesin e viteve 2000 ndërsa luftoi me depresionin klinik.

O'Sullivan fitoi titullin e tij të tretë Masters në vitin 2007, duke mposhtur Ding Junhui 10–3 në finale; më vonë atë vit, ai kapi UK Championship të katërt, titullin e tij të parë të renditjes në gati tre vjet. Në Kampionatin Botëror të vitit 2008, ai fitoi titullin e tij të tretë botëror, duke mposhtur Ali Carter 18–8 në finale dhe rikuperoi renditjen numër një në botë, të cilën e mbajti për dy sezonet e ardhshme. Titulli i katërt i Masters erdhi më 2009. Në vitin 2011, pas dy sezoneve zhgënjyese që e panë atë të binte nga dhjetë kryesorët në renditjen botërore, O'Sullivan filloi të punojë me psikologun e shquar sportiv Steve Peters. Ai kapi Kampionatin e tij të katërt Botëror në vitin 2012, duke mposhtur përsëri Carter në finale, pas së cilës ai i dha respekt punës së Peter me të.

Në Kampionatin Botëror 2013, ai mposhti Barry Hawkins 18-12 në finale, duke mbrojtur titullin e tij botëror, dhe duke fituar Kampionatin e pestë Botëror. Në Masters 2014, ai mundi kampionin mbrojtës Mark Selby 10–4 në finale për të fituar titullin e tij të pestë të Masters, dhe vazhdoi të arrijë në një finale të tretë radhazi të Kampionatit Botëror, ku përsëri u përball me Selby. Megjithë epërsinë 10–5 në një moment, ai humbi 14–18, humbjen e tij të parë ndonjëherë në një finale botërore. Më vonë po atë vit ai fitoi UK Championship të pestë, duke mposhtur Judd Trump 10–9 në finale, megjithëse ai nuk pranoi të mbrojë titullin e tij UK vitin e ardhshëm, duke përmendur pagjumësinë e keqe.

Ai fitoi Masters të njëpasnjëshëm më 2016 dhe 2017 për një rekord të shtatë tituj Masters. Ai fitoi UK Championship të njëpasnjëshme më 2017 dhe 2018 për një rekord të shtatë titujsh UK dhe një rekord të ri të përgjithshëm me 19 tituj Triple Crown, duke tejkaluar totalin e 18 të Hendry-it. Gjatë sezonit snooker të 2017/2018 ai fitoi gjithsej pesë ngjarje të rangut për të barazuar me rekord për titujt më të ranguar në një sezon të vetëm. Në kornizën e fundit të finales së Players Championship 2019, ai bëri century break të 1000-të në konkurrencën profesionale, duke u bërë lojtari i parë që arriti atë moment historik. Në Tour Championship 2019 ai fitoi titullin e tij të rangut të 36-të, duke barazuar rekordin e Hendrit dhe duke i dhënë atij renditjen numër një në botë për herë të parë që nga maji i vitit 2010. Pikat kryesore të tij në karrierë përfshijnë katër tituj të Welsh Open, tre tituj të Champion of Champions, dy tituj të China Open, dhe një rekord 15 maximum break në konkurrencën profesionale.

O'Sullivan lindi në WordsleyWest Midlands.[14] Ai u rrit, dhe akoma jeton, në zonën e pasur të Manor Road në Chigwell, Essex.[15] Ai ndoqi shkollën e mesme Wanstead.[16] Babai i O'Sullivan, Ronal John O'Sullivan, u burgos në vitin 1992 për vrasje, pasi goditi me thikë babanë e dy fëmijëve Bruce Bryan, dhe u la i lirë 18 vjet më vonë.[17]

Ai është kushëriri i lojtares snooker Maria Catalano e cila ishte e rradhitur numër një në lojën e femrave.[18]

O'Sullivan ka tre fëmijë: Taylor-Ann Magnus (lindi më 1996) prej një lidhje dy vjeçare me Sally Magnus,[19] Lily (lindi më 2006) dhe Ronnie (lindi më 2007) prej një lidhje me Jo Langley.[20][21] Në shkurt të vitit 2013, ai u fejua me aktoren dhe ish konkurrenten Strictly Come Dancing, Laila Rouass, me të cilën kishte qenë në një lidhje që nga fillimi i vitit 2012.[22] O'Sullivan u bë gjysh pasi Taylor-Ann lindi fëmijën e saj të parë në tetor 2018.[23]

Në vitin 2003, burimet e mediave bartën raporte që O'Sullivan ishte konvertuar në Islam, por përkundër interesit të tij të vetë-profesuar për besimin, këto raporte u vërtetuan të rreme.[24][25][26][27] O'Sullivan gjithashtu mbështet një interes në Budizëm,[28] duke kaluar shumë drekë në Qendra Budiste e LondrësBethnal Green. Sidoqoftë, ai mohon të ketë një angazhim të vendosur për ndonjë fe.

O'Sullivan është një tifoz futbolli dhe përkrahës i klubit Arsenal.[29] Një nga hobitë e tij është gara me motoçikleta.

 1. ^ a b "Bios: Ronnie O'Sullivan". History TV. Arkivuar nga origjinali më 9 shtator 2017. Marrë më 8 shtator 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Ronnie O'Sullivan". World Professional Billiards and Snooker Association. 11 janar 2015. Arkivuar nga origjinali më 8 shtator 2017. Marrë më 9 shtator 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Official 147s – World Snooker". Arkivuar nga origjinali më 21 nëntor 2016. Marrë më 8 maj 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ a b "Ronnie O'Sullivan". World Professional Billiards and Snooker Association. 11 janar 2015. Marrë më 9 shtator 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "World Rankings". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "UK Championship: Ronnie O'Sullivan beats Mark Allen to win seventh title". BBC Sport. 9 dhjetor 2018. Marrë më 10 dhjetor 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Note: a time of five minutes and twenty seconds was recognized until 2017.
 8. ^ "Ronnie O'Sullivan". World Snooker (në anglishte amerikane). Marrë më 2019-03-25.
 9. ^ "Ronnie O'Sullivan's fastest maximum in history was faster than official time". Eurosport. 2017-04-28. Marrë më 2019-03-25. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ David, Alan (21 gusht 2006). "Ding breaks test limits of O'Sullivan's patience". London: theguardian.com. Marrë më 1 maj 2007. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "World Snooker Championship 2013: Hawkins beats Walden". BBC Sport. 4 maj 2013. Marrë më 5 maj 2013. We all know how good a front-runner Ronnie is, he just keeps pounding and pounding and pounding and over a two-day match, it's tough. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Anger over left-leaning O'Sullivan". The Independent. London. 21 prill 1996. Marrë më 19 shtator 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Bad breaks mount up for a troubled soul". The Independent. London: Independent Print Limited. 15 dhjetor 2006. Arkivuar nga origjinali më 24 prill 2008. Marrë më 5 maj 2007. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "Rocket goes off again". BBC Sport. 14 dhjetor 2006. Marrë më 21 prill 2007. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Hunter-Tilney, Ludovic (11 tetor 2013). "Lunch with the FT: Ronnie O'Sullivan". Financial Times. Marrë më 12 tetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "Rocket Ron eyes new wheels after a brilliant 147". This Is Local London. Newsquest. 28 prill 2008. Arkivuar nga origjinali më 21 qershor 2011. Marrë më 6 maj 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "Ronnie O'Sullivan Sr freed after 18 years in prison". BBC Sport. 19 nëntor 2010. Marrë më 20 janar 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "Reanne Evans thinks women are good enough to compete at top". BBC Sport. 31 maj 2013. Marrë më 25 shkurt 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ Majendie, Matt (26 tetor 2010). "How being a father has given tough-guy Ronnie O'Sullivan a soft side". London: Evening Standard. Marrë më 11 shkurt 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ "Ronnie O'Sullivan on how he changed his life". London: theguardian.com. 31 tetor 2004. Marrë më 21 prill 2007. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ "Ronnie wieder Papa" (në gjermanisht). Eurosport DE. 13 qershor 2004. Arkivuar nga origjinali më 9 maj 2008. Marrë më 13 qershor 2007.
 22. ^ "Snooker star Ronnie rockets to happiness after proposing to Laila Rouass". Hello. 4 shkurt 2013. Marrë më 22 gusht 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ "Ronnie O'Sullivan: 'I've just become a grandad at 42 but I haven't seen my grandchild'". The Daily Mirror. 17 nëntor 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ "Snooker's Ronnie on love, life and drugs". Smart Web. 16 nëntor 2003. Arkivuar nga origjinali më 21 dhjetor 2008. Marrë më 14 qershor 2007. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ "O'Sullivan denies Muslim claim". BBC Sport. 6 tetor 2003. Marrë më 12 shtator 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 26. ^ Hattenstone, Simon (3 tetor 2003). "O'Sullivan denies conversion to Islam". London: theguardian.com. Marrë më 12 shtator 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 27. ^ "Rocket Man: Ronnie O'Sullivan interview". BBC South Yorkshire. 27 prill 2004. Marrë më 6 maj 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 28. ^ "Pocket calculator". London: theguardian.com. 31 tetor 2004. Marrë më 14 gusht 2009. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ "Last weekend: Ronnie O'Sullivan in London". The Guardian. 20 maj 2006. Marrë më 1 maj 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)