Ding Junhui

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ding Junhui
Lindi më1 prill 1986
Yixing, Jiangsu, Kinë
VendiChina Kina
Profesional2003–present
Rradhitja më e lartë1 (dhjetor 2014, janar–shkurt 2015)
Rradhitja e tanishme11 (sipas shkurtit 2024)
Maximum break7
Century break648 (sipas shkurtit 2024)
Tournament wins
Renditja14
Minor-rankings4
Medal record
Snooker për meshkuj
Kombëtarja: China Kina
Lojërat Botërore
Agjendi Duisburg 2005 Individual
Asian Games
Ari Busan 2002 Individual
Agjendi Busan 2002 Team
Ari Doha 2006 Individual
Ari Doha 2006 Doubles
Ari Doha 2006 Team
Agjendi Guangzhou 2010 Individual
Ari Guangzhou 2010 Team
Asian Indoor and Martial Arts Games
Agjendi 2013 Incheon Individual
Ari 2013 Incheon Team

Ding Junhui (Kinezisht: 丁俊晖; lindi më 1 prill 1987) është një lojtar snooker profesionist kinez. Ai është lojtari aziatik më i suksesshëm në historinë e sportit dhe konsiderohet gjerësisht si lojtari më i madh aziatik i të gjitha kohërave. Gjatë gjithë karrierës së tij, ai ka fituar 14 tituj kryesorë të renditjes, duke përfshirë tre UK Championship (2005, 2009, 2019). Ai ka arritur dy herë në finalen e Masters, duke fituar një herë në vitin 2011. Në vitin 2016, ai u bë lojtari i parë aziatik që arrin në finalen e Kampionatit Botëror.

Ding filloi të luante snooker në moshën nëntëvjeçare dhe u ngrit në famë ndërkombëtare në vitin 2002 pasi fitoi Kampionatin Aziatik nën-21 dhe Kampionatin Aziatik. Në moshën 15-vjeçare, ai u bë fituesi më i ri i IBSF Kampionatit Botëror nën-21. Në vitin 2003, Ding u bë profesionist në moshën 16-vjeçare. Sukseset e tij të para të mëdha profesionale erdhën në vitin 2005 kur ai fitoi China Open dhe UK Championship, duke u bërë lojtari i parë jashtë Britanisë së Madhe dhe Irlandës që fitoi titullin.

Gjatë karrierës së tij, ai ka përpiluar më shumë se 600 century break, duke përfshirë shtatë maximum break, në lojën profesionale. Ai është i vetmi lojtar aziatik që renditet në numrin një të botës, të cilin e arriti për herë të parë në vitin 2014 për t'u bërë lojtari i 11-të që arrin në vendin e parë. Ai është një banor prej kohësh i Sheffield, Angli, dhe zotëron Akademinë e Snooker Ding Junhui në të njëjtin qytet.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ding Junhui ka lindur më 1 prill 1987, në Yixing, Jiangsu.[1] Në moshën tetë vjeç, Ding etiketoi së bashku me babain e tij, një entuziast i pishinës, i cili donte të praktikonte me një ekspert lokal pishinash. Kur babai i tij shkoi për një pushim tualeti, Ding mori shenjën dhe luajti me profesionistin. Ding fitoi ndeshjen përpara se babai i tij të kthehej. Që atëherë, prindërit e Ding e mbështetën atë në stërvitjen e sporteve, veçanërisht në snooker.[2] Në moshën nëntë vjeç, ai u dërgua nga babai i tij në qendrën stërvitore të ekipit kombëtar kinez të snooker pranë Shangait dhe e bindi nënën e tij të shiste shtëpinë e tyre dhe biznesin ushqimor, në mënyrë që Ding të mund të vazhdonte të luante snooker si karrierë.[3] Familja u zhvendos në Dongguan, Guangdong dhe Ding e la arsimin zyrtar në moshën 11-vjeçare për të praktikuar biliardo për tetë orë çdo ditë.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Junhui Ding – Player Profile – Snooker". Eurosport (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 3 korrik 2017. Marrë më 11 shtator 2019.
  2. ^ a b Wong, Tessa (2 maj 2016). "The story of China's 'snooker king' Ding Junhui". BBC News (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 5 maj 2016. Marrë më 4 maj 2016.
  3. ^ Xiang Bin (2009). "What's wrong with snooker's wonder kid Ding?" (në anglisht). China.org.cn. Arkivuar nga origjinali më 17 prill 2009. Marrë më 16 nëntor 2009.