Maximum break

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Maximum break e Ronnie O'Sullivan në Kampionatin Botëror 1997 konsiderohet maximum break më i shpejtë në snooker.

Maximum break ose 147 është vendosja e 15 topave të kuq me 15 të zeza që shënojn 120 pikë, e ndjekur nga të gjashtë ngjyrat për 27 pikë të mëtejshme. Një maximum break vlerësohet si arritja më e lartë e mundshme në një lojë të vetme të snooker.

Maximum break i parë i njohur zyrtarisht u bë nga Joe Davis në një ndeshje ekspozite më 22 janar 1955 në Londër. Në Classic në janar 1982, Steve Davis arriti maksimumin e parë të njohur në konkursin profesional, i cili ishte gjithashtu maksimumi i parë që ndodhi gjatë një ndeshje televizive. Një vit më pas, Cliff Thorburn u bë lojtari i parë që bëri një maksimum në Kampionatin Botëror 1983. Në UK Championship në dhjetor 2013, Mark Selby arriti maximum break të 100-të të njohur në konkurrencën profesionale, ndërsa David Gilbert bëri 147-të në 147 në Ligën e Kampionatit në janar 2019. Ronnie O'Sullivan mban rekordin për maximum break në konkurrencën profesionale, me 15. Ai gjithashtu mban rekordin për maximuk break më të shpejtë konkurrues, në 5 minuta dhe 8 sekonda, të cilin e arriti në Kampionatin Botëror 1997.[1]

Maximum break mbi 147 janë të mundshme kur një kundërshtar shkel dhe largon një top të lirë me të 15 të kuqtë që mbeten ende në tryezë. Kjo ka ndodhur vetëm një herë kur Jamie Burnett bëri një break prej 148 në fazën kualifikuese të UK Championship 2004.[2][3] Jamie Cope përpiloi një break prej 155 pikë, maximum break më i lartë i mundshëm i topit të lirë, gjatë praktikës në vitin 2005.[4] Alex Higgins thuhet se ka arritur të njëjtin gjë.[5]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ 147 më i shpejtë
  2. ^ Everton, Clive (18 tetor 2004). "Burnett's break goes one better". The Guardian. Marrë më 9 maj 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Scot Burnett compiles 148 break". BBC Sport. 16 tetor 2004. Arkivuar nga origjinali më 15 janar 2012. Marrë më 12 dhjetor 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Everton, Clive (12 tetor 2005). "Murphy shows the form and confidence of a champion". The Guardian. Marrë më 29 dhjetor 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Alex Higgins: A 155 break impossible? Not for Higgy". Belfast Telegraph. 26 korrik 2010. Marrë më 3 dhjetor 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)