Mark Selby

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mark Selby
Lindi më19 qershor 1983
Leicester, Leicestershire, Angli
VendiBritania e Madhe Anglia
NofkaThe Jester from Leicester
Profesional1999–
Rradhitja më e lartë1 (shtator 2011–nëntor 2012, dhjetor 2012–shkurt 2013, prill–qershor 2013, maj–korrik 2014, gusht–dhjetor 2014, shkurt 2015–mars 2019)
Fitimet në karrierë£5,316,908
Century break625
Tournament wins
Renditja17
Minor-rankings7
Non-rangu8
Kampion Botëror

Found High break,

Mark Anthony Selby (lindi më 19 qershor 1983) është një lojtar snooker profesionist anglez. Ai ka qenë kampionat botëror tre herë dhe ishte numër një në renditjen botërore për mbi katër vjet vazhdimisht. Ai ka fituar 17 tituj renditje, gjë që e vendos atë në vendin e shtatë të përbashkët (me Judd Trump) duke renditur fitoret e turneut në histori.

Selby u bashkua me turneun kryesor snooker profesionist në vitin 1999 në moshën 16 vjeç, pasi garoi në UK Tour në vitin 1998. Ai ishte kandidati i John HigginsKampionatin Botëror Snooker 2007. Ai ishte lojtari i gjashtë që fitoi të gjitha ngjarjet Triple Crown të snookerit të paktën dy herë, duke fituar tre tituj Masters (2008, 2010 dhe 2013), dy UK Championship (2012 dhe 2016), dhe tre Kampionate Botërore (2014, 2016 dhe 2017). Titujt e tjerë të renditjes së tij përfshijnë Welsh Open në vitin 2008, Shanghai Masters në vitin 2011, German Masters në vitin 2015, China Open2015, 2017 dhe 2018, Paul Hunter Classic në vitin 2016, Kampionatin Ndërkombëtar në vitin 2016 dhe 2017, etj. China Championship në vitin 2018, English Open në vitin 2019 dhe Scottish Open gjithashtu në vitin 2019.

Selby është i njohur si një durimtar, konkurrent i ashpër me një lojë të fortë sigurie. Ai ka përpiluar mbi 600 century break në karrierën e tij profesionale. Selby është gjithashtu një lojtar biliardo. Ai ishte kampioni botëror i 8-ball në vitin 2006 dhe ishte garuesi i Kampionatit Botëror të Biliardos Kineze 2015.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Official 147s". World Snooker. Arkivuar nga origjinali më 21 nëntor 2016. Marrë më 8 maj 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]