Jump to content

Alhambra

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Alhambra (El-Hamra)

Alhambra (arabisht: الْحَمْرَاء el-Hamra, "E Kuqja") është një pallat dhe kështjellë në GranadaAndaluzi, Spanjë. Është ndërtuar fillimisht si një kala e vogël në vitin 889 mbi mbetjet e fortifikimeve romake dhe pastaj është lënë pas dore derisa rrënojat e saj u rinovuan dhe u rindërtuarn në mesin e shekullit të 13-të nga emiri maur Muhamed ben el-Ahmar i Emiratit të Granadës, i cili e ndërtoi pallatin dhe muret aktuale. U shndërrua në një pallat mbretëror në vitin 1333 nga sulltani i Granadës, Jusufi i I.[1] Pas përfundimit të rekonkuistës së krishterë në vitin 1492, vendi u kthye në oborrin mbretëror të Ferdinandit and Isabellës (ku Kristofor Kolombi morri miratimin mbretërore për ekspedita e tija) dhe pallatet pësuan ndryshime të pjesëshme.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Alhambra - historical introduction" (në anglisht). Marrë më 2 janar 2013.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]