Kështjellë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Një Keshtjellë është një vend i rrethuar me mure të larta e të trasha, i pajisur me sharapolle me bedena e me mjete të tjera për t'u mbrojtur për një kohë të gjatë nga sulmet e armiqve; vendbanimi i feudalëve, i fortifikuar dhe i mbrojtur mirë; banesë e fortifikuar feudale, kala.

Referime[redakto | përpunoni burim]