Jump to content

Ali Ahmed Mulla

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ali Ahmed Mulla

Ali Abdul Rahman Ahmed Mulla (Arabisht: على أحمد ملا‎‎; lindi më 5 korrik 1945) është myezinXhaminë e ShenjtëMekë. Ai ka qenë muezin për një kohë shumë të gjatë dhe e ka ndjekur traditën e familjes së tij për 31 vite.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ali Ahmed Mulla ishte djali i Abdul Rahman Mullës, i cili ishte po ashtu myezin. Kur u rrit, ai u bë i njohur për moralin e tij të mirë dhe zërin e mirë që e morri që nga fëmijëria. Ali Ahmed Mulla filloi mësimet për myezin që nga mosha 14 vjeçare. Pas diplomimit në Institutin e Edukimit në Riad në vitin 1970, ai filloi të punojë si mësues në shkollën Abdullah ibn ez-Zybejr. Ai u emërua si muezin në Xhaminë e Shenjtë në vitin 1975. Ai poshtu u nderua ta thirrë ezanin në Xhaminë e Profetit.